Sümela’da ziyaretçilerin üzerine kaya düştü... 2 yaralı

Trabzon’un Maçka İlçesi sınırları içerisinde bulunan tarih ve turizm merkezi Sümela Manastırında kaya düşmesi sonucu bir kadın turist yaralandı, bir başka kadın turist ise korku nedeniyle travma geçirdi.

16/07/2022 22:05
Sümela’da ziyaretçilerin üzerine kaya düştü... 2 yaralı

Tadilat nedeniyle 6 yıl kapalı kalan Sümela Manastır’ı bu yıl ziyaretçilerine kapılarını açtı. Yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Manastır’da özellikle kaya düşmesine karşı önlemler alınmıştı. Sümela Manastırı ve çevresinde ziyaretçilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden ve ülkemizin önemli kültür varlığı yapıya zarar veren kaya düşmesi olaylarının sıklıkla yaşanması nedeniyle, bölgede kayaların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırma ve güçlendirme çalışmaları yapılmıştı.

Yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlayan Sümela Manastırı’nda dün yaşanan kaya düşmesi olayında adeta faciadan dönüldü. Yürüyüş yolunu kullanarak Manastır’a çıkmaya çalışan turistlerden iki kadından birinin bacağının kırıldığı diğer kadın turistin ise korku nedeniyle travma yaşadığı bildirildi. Ucuz atlatılan kaza sonrası olay yerine gelen sağlık ekipleri ayağı kırılan kadın turisti sedye yardımıyla aşağıya indirip ilk müdahaleyi yaptı. Yaralı kadın ile travma geçiren diğer kadın turist ambulansla hastaneye kaldırıldı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.