Southwind'in AB uçuşlarına 'Rusya' gerekçeli yasak

Avrupa Birliği, Rusya nedeniyle Antalya merkezli havayolu şirketinin AB'ye uçuşlarını yasakladığını duyurdu. AB, Rusya ile bağlantılı olduğunu ileri sürerek Antalya merkezli Southwind Hava Yolları'na uçuş yasağı getirdi.

30/03/2024 13:44
Southwind'in AB uçuşlarına 'Rusya' gerekçeli yasak

Aerotelegraph.com'da yayınlanan haberde, Finli havacılık otoritesinin yaptığı araştırmada Southwind'in ana mülkiyet payının ve fiili kontrolünün Türkiye'de değil Rusya'da olduğu ve Rus aktörlerle bağlantılı olduğu sonucuna varıldığı ileri sürüldü.

Bunun sonucunda Finlandiya Southwind'e Antalya-Helsinki arasında uçuş izni vermezken, diğer Avrupa ülkelerinin nasıl davranacağı sorusu ortaya çıktı. Southwind Hava Yolları Almanya'da Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Münih ve Stuttgart'a uçmak istiyordu. Ayrıca Yunanistan'ın Kandiye kenti de uçuş programında yer aldı.

Ayrıca Avrupa hava sahasının tamamı Southwind'e kapatıldığı için, şirketin Zürih'e uçamayacağı kaydedildi. AB semaları, Şubat 2022'den bu yana Rus uçaklarına ve havayollarına kapalı. ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya da aynı önlemi almıştı. Rusya da buna yanıt olarak hava sahasını 36 ülkenin hava taşıyıcılarına kapatarak karşılık vermişti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.