Seyahat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Seyahat sağlık sigortası, hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatlerde ani hastalık, kaza, bagaj kaybı gibi risklerin güvence altına alınmasını sağlar.

13/11/2023 17:24
Seyahat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Seyahat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Gerek yurt içi gerek yurt dışı seyahatlerde seyahat sigortası nedir, nasıl alınır gibi sorular öne çıkar. Seyahatler esnasında çeşitli sağlık risklerine karşı koruma sağlayan seyahat sağlık sigortası, aynı zamanda pek çok konsolosluğun da zorunlu olarak istediği bir sigorta türüdür. Seyahatlerde karşılaşılabilecek ani sağlık sorunlarından, bagaj kaybına kadar birçok olumsuz duruma karşı tam koruma sağlayabilen seyahat sigortası hakkındaki önemli bilgileri yazımızda bir araya getirdik.

Seyahat Sigortası Nedir?

Seyahat sağlık sigortası, hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatlerde ani hastalık, kaza, bagaj kaybı gibi risklerin güvence altına alınmasını sağlar. Böylece seyahate çıkan kişiler hem kendi sağlıklarını hem de beklenmeyen durumlara karşı bütçelerini koruyabilirler. Ek olarak vize reddi, seyahatin iptali gibi durumlar karşısında da seyahat sağlık sigortası güvence sağlayabilir.

Seyahat Sigortasının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Seyahat sigortasının sunduğu teminatlar nelerdir sorusunun yanıtlarına aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz:

 • Ani hastalıklarda tıbbi tedavi teminatı
 • Tedavi için en yakın sağlık kuruluşuna tıbbi nakil
 • Vefat eden sigortalının cenaze nakli
 • Aile üyelerinden birinin vefatı gereği öngörülemeyen dönüş teminatı
 • İkametgahtaki hasarlardan ötürü geri dönüş teminatı
 • Tedavi nedeniyle konaklama süresinin uzaması
 • İlaç gönderimi
 • Refakatçi nakli
 • Tıbbi bilgi ve danışmanlık
 • Nakit avans seçeneği
 • Bagaj kaybı ve/veya hasarı
 • Gecikmeli bagaj
 • Kanuni işlemler ile ilgili kefalet
 • Acil mesajların iletimi
 • Karantina konaklaması
 • COVID – 19
 • Vize reddi

Genel olarak seyahat sağlık sigortalarının teminatları bu şekildedir. Bununla beraber teminat kapsamı ilgili ürüne, sigorta şirketine, seyahatin yurt içi veya yurt dışı olmasına göre değişkenlik gösterebilir.

Kısacası seyahat sağlık sigortası hem sağlık ile ilgili   hem de mal güvenliği ile ilgili pek çok duruma karşı fayda sağlar.

Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Seyahat sigortası nasıl alınır bakmak gerekirse; bunun için doğrudan bir sigorta şirketi ile veya acentesi ile irtibata geçebilirsiniz. Şirketin web sitesinde işlem yapabilir, online teklif alabilirsiniz. Sigorta şirketinin çağrı merkezi numarasını arayarak da seyahat sağlık sigortası hakkında bilgi almak mümkün.

Seyahat Sigortası Zorunlu mu?

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler tarafından zorunlu tutulur. Schengen ve Amerika vizeleri başta olmak üzere pek çok konsolosluk yurt dışı seyahat sağlık sigortasını zorunlu kılar. Yeşil pasaporta seyahat sigortası gerekli mi diye bakıldığında ise hayır, genellikle zorunlu değildir. Yeşil pasaport sahipleri Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebildikleri için yurtdışı seyahat sağlık poliçesi yaptırmaları zorunlu değildir. Yurt dışı seyahatlerinde bordo pasaport sahiplerine vize uygulayan ülkelerde seyahat sağlık sigortası zorunluluğu vardır. Ancak Almanya gibi yeşil pasaportlulara da seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutan ülkeler de vardır. Gideceğiniz ülkenin seyahat sigortası politikalarını resmi kanallardan incelemeyi unutmayın. Yurt içinde yapılan seyahatlerde ise seyahat sağlık sigortası poliçesi yaptırmak zorunlu değildir ve tercihe bağlıdır.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Yurt dışı seyahat sağlık sigortasının mutlaka seyahat başlamadan önce yapılması ve ilgili kontrollerde hazır olması beklenir. Seyahat başladıktan sonra poliçe düzenlenemez. Bu nedenle yurt dışına gidiş tarihinin öncesinde seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekir.

Seyahat Sigortası Kaç Gün Sürer?

Yurt dışı seyahat sigortalarının süreleri, ilgili ürüne göre değişkenlik gösterir. Buna göre; ister 3 günlük ister 1 yıllık seyahat sigortası yaptırabilmek mümkündür. Bu noktada önemli olan; seyahat süresini kapsayacak süre boyunca seyahat sağlık sigortası yaptırmaktır. Siz de Hepiyi Sigorta’ya gelin, seyahatleriniz için güven sağlayan seyahat sağlık sigortasından yararlanmaya başlayın!


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.