Sektöre 68 adet 5 yıldızlı otel geliyor

2023-24’te tamamlanması hedefiyle 114 yeni otelin yatırımı sürüyor. Bu oteller devreye girdiğinde, turizm sektörüne 42 bin 310 adet yeni yatak katılmış olacak.

23/12/2022 14:51
Sektöre 68 adet 5 yıldızlı otel geliyor

Türkiye ekonomisinin lokomotifi turizm sektörü büyümesini sürdürürken, yeni yatırımlar da hız kesmeden devam ediyor. Turizm İşletme & Yatırım Dergisi’nin gerçekleştirdiği, Yeni Otel Yatırımları araştırmasından derlediği verilere göre, 2023-24’te tamamlanması hedefiyle 114 yeni otelin yatırımı sürüyor. Bilgisine ulaşabildiğimiz ilgili oteller devreye girdiğinde turizm sektörüne 42 bin 310 adet yeni yatak katılmış olacak.

Pandeminin etkilerinin git gide azaldığı 2022 yılı hem küresel seyahat hareketliliği hem Türkiye turizmi açısından büyük beklentilerle başlamıştı. Buna karşılık yılın ilk aylarında patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı ile globaldeki enflasyonist ortam bu beklentilere bir miktar gölge düşürürken, Türkiye turizminde korkulan senaryolar gerçekleşmedi.

Gerek Türkiye’deki tesislerin hizmet kalitesi gerekse Avrupa’daki rakiplerine göre sunduğu uygun fiyatlar 2022’de de Türkiye’yi deniz, sağlık, kongre, kış-kayak gibi farklı alanlarda cazibe merkezi haline getirdi. Bu gelişmeler ışığında Turizm Bakanı tarafından 2022 yılı turizm hedefleri yukarı yönlü güncellendi. Turizmdeki toparlanma doğrudan turizm yatırımlarına da etki etti ve etmeye devam ediyor. Son üç yıldır sektörde geçirilen sıkıntılı günlerin ardından otel yatırımlarında ibre tekrar yukarı dönüyor.

Toplam 33 bin yatak kapasitesine sahip, 68 adet 5 yıldızlı otel geliyor

Bugün Türkiye’de 114 yeni otelin yapım süreci devam ediyor. 2023-24’te tamamlanması hedeflenen bu oteller faaliyete girdiğinde, turizm sektöründeki yatak stokuna 42 bin 310 adet ek yatak katılmış olacak. Yeni açılacak otellerde önceki yıllarda olduğu gibi 5 yıldızlı otellerin ağırlığı görülüyor.

Halihazırda yatırımı devam eden 68 adet 5 yıldızlı otel toplam 33 bin 415 yatak kapasitesine sahip. 25 adet 4 yıldızlı otelin toplam yatak sayısı 6 bin 596 iken 3 yıldız kategorisinde planlanan 12 adet otelin ise yatak kapasitesi bin 1.984 olarak tespit edildi. Ayrıca 12 adet yeni butik otel projesi toplam 355 adetlik yatak kapasitesine sahip.

Turizm yatırımlarından aslan payını İstanbul aldı

Yapımı devam eden ve 2023-24 yıllarında tamamlanması hedeflenen otellere iller bazına bakıldığında, İstanbul’un 25 proje ile ilk sırada geldiği görülüyor. 12 adet 5 yıldızlı, sekiz adet 4 yıldızlı, üç adet 3 yıldızlı ve iki adet butik otel yatırımının sürdüğü kentte, bu tesisler tamamlandığında yatak kapasitesi 6 bin 352 adet artacak.

İstanbul’u takip eden turizm kenti Antalya’da ise toplam 6 bin 818 yatak kapasitesine sahip 21 yeni otelin yatırımı devam ediyor. Bu otellerden 12’si 5 yıldız, üçü 4 yıldız, üçü 3 yıldız, diğer üçü ise butik otel konseptinde planlanıyor.

Öne çıkan turizm destinasyonlarında yatırımlar hız kesmiyor

Yeni otel yatırımlarında İstanbul ve Antalya’yı sırasıyla Muğla, İzmir Bursa ve Mersin takip ediyor. Yerli ve yabancı turizm hareketliliği her sene artan bu illerde 5 yıldızlı otel projelerinin ağırlıkta olduğu görülüyor. Muğla’da 5 bin 68 yatak kapasiteli beş adet, İzmir’de 2 bin 438 yataklı sekiz adet, Bursa’da bin 646 yataklı beş adet ve Mersin’de 2 bin 640 yatak kapasiteli beş adet otelin yatırım süreci hız kesmeden devam ediyor.

Anadolu’nun her yanında otel yatırımları sürüyor

Öne çıkan turizm kentlerinin yanı sıra Anadolu’nun hemen her ilinde ve Kıbrıs’ta yeni otel yatırımlarının sürdüğü görülüyor. Yeni Otel Yatırımları araştırması kapsamında derlediğimiz bilgilere göre Çanakkale ve Denizli’de dörder adet, Ankara ve Kütahya’da üçer adet, Bolu, Kayseri, Nevşehir, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da ikişer adet, Adana, Afyonkarahisar, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Düzce, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Karaman, Kars, KKTC, Samsun, Uşak, Yalova ve Yozgat’ta birer adet otelin yatırımı devam ediyor.

2022’de 37 yeni otel faaliyete girdi

Buna göre, 2022’de toplam 37 yeni otel faaliyete girdi. Bu tesislerden 10’u İstanbul’da, dördü Antalya’da, üçü Ankara’da, üçü Muğla’da, üçü Mersin’de, ikisi Kocaeli’nde, ikisi Van’da, diğerleri ise Antakya, Balıkesir, Erzurum, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Manisa, Nevşehir, Ordu ve Samsun’da yer alıyor.

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.