Sektör yeni kredi paketine ne tepki gösterdi?

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeleri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yüzde 9 faizle kullandırılacak krediye ilişkin, ""Kredi desteğini çok olumlu buluyorum, ciddi ve önemli bir açılım sağlayacaktır" dedi.

17/04/2022 23:01
Sektör yeni kredi paketine ne tepki gösterdi?

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, kredinin tam zamanında açıklandığını belirtti. "Kredi desteğini çok olumlu buluyorum, ciddi ve önemli bir açılım sağlayacaktır" diyen Okutur, "Ancak önce biraz geçmişten söz etmek istiyorum. Çünkü 2016 yılından itibaren kötü giden turizmde büyük sorunlar gündeme geldi.

Aldıkları yüksek faizli kredileri hâlâ ödemeye çalışan turizm sanayicisi var. Tama bazı düzenlemeler yapıldı. Ancak yüzde 30'larla kredi kullanmış sektör bu etkiyi atamadı. Ciddi sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle mevcut kullanılmış krediler için de yeni bir düzenleme gerekiyor" diye konuştu.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, aksi halde el değiştirmelerin yaşanacağını belirten DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, "Zor durumda olan, ödeme güçlüğü çeken otelini satışa çıkar turizm sanayicisinin de gözden geçirilmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.