Sektör üç maymunu oynuyor

Başlıktaki sözler kelimesi kelimesine aynı olmasa da, Sayın Cumhurbaşkanı iki hafta önce bir konuşmasında, “Neleri başardık bu Pandemi döneminde, evvelallah turizmdeki sıkıntıları da çözeceğiz, merak etmeyin…!” demeye getirdi.

Deniz Tüfekçi Deniz Tüfekçi 16/09/2020 20:33
Sektör üç maymunu oynuyor

Başlıktaki sözler kelimesi kelimesine aynı olmasa da, Sayın Cumhurbaşkanı iki hafta önce bir konuşmasında, “Neleri başardık bu Pandemi döneminde, evvelallah turizmdeki sıkıntıları da çözeceğiz, merak etmeyin…!”  demeye getirdi.

Bunu söyleyen Sayın Cumhurbaşkanı, bir başka açıdan bakarsanız, “Turizmde yaşanan sıkıntıların farkındayız, durum iyi değil, bir şeyler yapmamız gerekiyor” derken, 3 maymunu oynayan  sektörün en örgütlü kesimleri, seyahat acentaları, rehberler, konaklama sektörü acaba sayın Cumhurbaşkanından ne talep ediyor? Bu taleplerini nasıl duyuruyor, hangi yöntemlerle bu taleplerini kamuoyu ve ilgililerle paylaşıyor sorusunu da, sormak gerekiyor.

3 maymunu oynuyorlar

Kahvehaneciler odasından taksicilere, hemen hemen tüm meslek örgütlerinin sesini doğrudan ilettiği, kamuoyunu da basın yoluyla sıkıntılarının boyutları noktasında bilgilendirdiği günümüzün Türkiye’sinde acaba yukarıda saydığım  3 örgütlü kesimin; yani seyahat acentaları, konaklama sektörü ve rehberlerin bu güne dek  ne gibi bir girişim içinde bulunduğunu gören, duyan, bilen var mı?

Kuşkusuz  bu kesimlerin yönetici noktasında bulunan kişiler, tabii ki ‘Bulunduk, yazı, mektup gönderdik, onlar durumu görmüyorlar mı’ gibi yanıtları bize yetiştirebilirler.

Diyelim ki bunları yaptılar, peki ne sonuç elde ettiler? Ya seslerini duyuracakları mecrayı doğru tespit edemediler, ya sesleri çok güçsüz, cılız çıktı ya da dikkate alınmadılar.

Görmedim, bilmiyorum, duymuyorum işlevsizliği

Görmedim, bilmiyorum, duymuyorum işlevsizliğine bürünmüş bu yapıların durumu seyretmek yerine, bu güne dek yaptıklarını iddia ettikleri girişimlerin gereksiz, yetersiz, yanlış, etkisiz olduğunu kabul ederek başka yöntemleri denemeleri gerekmez mi?

On binden fazla seyahat acentasının, 1 milyona yakın yatak arzının sahibi konaklama tesislerinin on bini aşkın turist rehberini bünyesinde barındıran kuruluşların, 50 milyon turisti bu ülkeye getiren, konaklatan, gezdiren, bu yolla bu ülkeye daha 2019 yılına kadar 35 Milyar Dolar döviz getirip, ülkenin kalkınmasına katkı sağlayan, işsizliğe çare olanların,

varlığı Yüz Milyar Dolara yaklaşan yatırımların sahiplerinin üyeleri teker teker bankaların kıskacına girmişken, işi terk etmek zorunda kalırken, sektörde işsizlik çığ gibi büyürken, olan biteni üç maymun edasıyla sessizce seyretmelerinin nedeni acaba nedir?

Bizim sektörde işleri rayına oturtmak için ne yapıyorsunuz?

Topla üyelerini, internet ortamında dinle, şehir şehir dinle, bölge bölge dinle, durum tespiti yap, tabloyu en tepeye ilet. Çık TV’lere konuş, basına derdini, çözüm önerilerini anlat. Kıbrıs’taki seyahat acentalarına, oradaki en küçük otellere kadar yardım eli uzanan Türkiye acaba kendi öz çocuklarına karşı neden bu kadar duyarsız? diye sormayacak mısınız!!!

Bizim sektörde işleri rayına oturtmak için ne yapıyorsunuz? diye Sayın Cumhurbaşkanına sormayacak mısınız? Daha ne olması gerekiyor batmaktan başka, demeyecek misiniz?

3 maymunu oynamak için ne sahne uygun, ne de koşullar. Seçilebilmek için onca gayret gösterirken, şimdi asıl size ihtiyacı olan üyelerinize karşı sorumluluklarınızı, görevlerinizi neden unutuyorsunuz, neden ihmal ediyorsunuz, neden sessizliğe bürünüp kendinizi aynada üyenizi tepedeki koltuklarınızdan seyrediyor sunuz?

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.