Salda Gölü ‘Turizm merkezi’ değil de ne?

Yapılaşmaya açılacağı için tartışmaların odağına oturan Salda Gölü şimdi de, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile turizm merkezi statüsünden çıkarıldı.

16/09/2019 01:13
Salda Gölü ‘Turizm merkezi’ değil de ne?

35 turizm bölgesi ile kültür, turizm koruma ve gelişim bölgesinin iptalini içeren cumhurbaşkanlığı kararına göre, 30 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma gelişim bölgesinin sınırları da değiştirildi. “Millet Bahçesi” adı altında betonlaştıracağı tartışılan, Salda Gölü de turizm merkezi statüsünden çıkarıldı.

‘Turizm merkezi’ statüsünden çıkarılan alanlar arasında Antalya, İzmir ve Aydın’ındaki merkezlerin de yer aldığı toplam 30 şehirdeki turizm merkezinin statüsü de değiştirildi.

BEŞ KÜLTÜR, TURİZM KORUMA ALANI İPTAL EDİLDİ

Birgün’den Dilek Yeğin’in haberine göre, yayımlanan karar ile Adana, Denizli, İzmir, Diyarbakır ve Muğla’daki beş kültür, turizm koruma ve gelişim bölgesi iptal edildi. Ülke genelindeki 30 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma gelişim bölgesinin sınırları da değiştirildi.

Sınırları değiştirilen merkezlerin bulunduğu kentlerden bazıları Antalya, Aydın, İzmir, Muğla ve Rize oldu. Muğla’da büyük bir alanı kapsayan ‘Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı’, Cumhurbaşkanlığı kararı ile ‘Turizm Merkezi’ ilan edildi. Turizm merkezi ilan edilen alanın sınırları değiştirildi. İzmir Alaçatı Turizm Merkezi’nin de sınırları değiştirilerek bölge, ‘İzmir Çeşme, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ statüsüne alındı.

‘ENDÜSTRİYEL FAALİYETLERE HAZIRLIK YAPILIYOR’

Kararın turizm alanını ilgilendiren olası büyük değişikliklerin habercisi olduğunu belirten Avukat Mehmet Horuş, “Üst ölçekli plan kararlarını etkileyecek nitelikte değişiklikler yapılmış, ancak ilk izlenim endüstriyel faaliyetlere bir hazırlık yapıldığı sonucu doğuruyor” dedi.

“Doğal alanların koruma statüleri zayıflatılıyor” diyen Horuş, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün turizm alanı ilan edilen yerlere maden arama ruhsatı verebildiğinin altını çizdı. 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir