Sağlık turizminin devleri İstanbul Turizm Fuarı’nda buluşacak

Bu yıl sonunda 60 milyon turist 60 milyar dolarlık gelir hedefine odaklanan Türkiye, turizmde çeşitliğini artırıyor. Bu kapsamda, sektörün en büyük gelir kalemlerinden biri olan sağlık turizminde vites yükselten Türkiye, bu yıl sonunda sağlık turizminden 4 milyon doların üzerinde gelir hedefliyor.

05/06/2024 13:24
Sağlık turizminin devleri İstanbul Turizm Fuarı’nda buluşacak

2023 yılında 160 ülkeden, 1 milyon 538 bin 643 kişinin sağlık hizmeti almak için Türkiye’ye geldiğini aktaran Dream Project Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Volkan Ataman, bu sektörden 3 milyar doların üzerinde gelir elde edildiğini kaydetti. Sağlık turizmi sektörünün bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre kişi sayısını yüzde %20 artırdığını anlatan Ataman, “İlk üç ayda 428 bin 72 hastaya sağlık hizmeti verildi. Sektör buradan da 850 bin dolar gelir elde etti” dedi.

İLK 5 HEDEFİNE KATKI SUNACAK

Türkiye’nin sağlık turizminde dünyada 7’nci sırada yer aldığını anlatan Ataman, hedefin ilk 5 olduğunu kaydetti. Bu hedefe destek vermek amacıyla geçen yıl ilkini düzenledikleri İstanbul Turizm Fuarı’nda (ITF) sağlık turizmi sektörünü özel bir panelle ele aldıklarını aktaran Ataman, “Geçtiğimiz fuarda Turizm Zirvesi kapsamında ‘The Future of Medical Tourism’ (Medikal Turizmin geleceği) konu başlıklı panelde sağlık sektörünün önemli temsilcilerini ağırlamıştık. Çok güçlü çıktıların elde edildiği bu panelimiz sektörde de büyük yankı uyandırdı” diye konuştu.

ULUSLARARASI KONUŞMACILAR

Bu yıl 9-10 Ekim 2024 tarihleri arasında Yenikapı-Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde ITF’nin ikinci kez kapılarını açacağını anlatan Ataman, fuar kapsamında düzenlenecek panelde sağlık turizminin yine ayrı ve özel bir başlıkta ele alınacağını kaydetti. Avrupa Parlamentosu Sağlık Komitesi Başkanı moderatörlüğünde, Ticaret Bakanlığı temsilcilerinin katılımı ile ulusal ve uluslararası önemli konuşmacıların yer alacağı ‘’Sağlık Turizmi’’ başlıklı bir oturum planladıklarını anlatan Ataman, “Sektöre dair tüm sorunları masaya yatıracağımız bu panelde çözüm önerileri ve yol haritası çıkarılacak” ifadelerini kullandı.

500 METREKARELİK ÖZEL ALAN

ITF’ye sağlık turizmi aktörlerinin çok yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Volkan Ataman, “Bu yoğun ilgi karşısında sağlık turizmi firmaları için fuar alanında 500 metrekare özel bir alan oluşturduk. Burada hastaneler, termal tesisler, sağlık turizmi yapan acenteler, tıp merkezleri, klinikler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, estetik merkezleri, saç ekim merkezleri gibi birçok sağlık turizmi firması anahtar teslim stantlarla yer alıyor olacak” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK YÜZDE 60 STANT DESTEĞİ VERİYOR

Ticaret Bakanlığı’nın ITF’ye katılan sağlık turizmi firmalarına yüzde 60 stant katılım desteği verdiğini anlatan Volkan Ataman, “Bu destekten sağlık turizm belgesi olan tüm firmalar yararlanabiliyor. Bu sebeple sektördeki aktörlerin bu fırsatı kaçırmamalarını önemle belirtmek isterim” dedi. İstanbul Turizm Fuarı’nın bu yıl 15 binin üzerinde turizm profesyonelini ağırlamayı hedeflediğini anlatan Ataman, şöyle devam etti: “Sağlık turizmi yapan firmalar öncelikle bu kadar yoğun sektör temsilcisi ile bir araya gelme fırsatı yakalayacak. Uluslararası hosted buyer programımızla 35 ülkeden gelecek acente ve tur operatörleri ile iş birliği yapma fırsatı sunuyoruz. Yeni ürün ve hizmetlerini anlatabilecekleri geniş bir platform sağlarken Turizm Zirvesi kapsamında gerçekleşecek oturumlara ve ilk gün akşamı Swissotel The Bosphorus’ta sadece katılımcı firmaların ve hosted buyerların yer alacağı ITF Gala Party’e katılım olanağı sunuyor olacağız.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.