Sabancı'dan turizmde ‘Yeşil destinasyon’ modeli

Enerjisa Enerji, UNDP ve Sabancı Üniversitesi, Küçükköy’de yeşil destinasyon modeli oluşturmak için güçlerini birleştirdi. 18 ay süren çalışmaların ve 10 Milyon Liralık yatırımın ardından Küçükköy sürdürülebilir turizmde örnek olmayı hedefliyor.

07/11/2022 13:33
Sabancı'dan turizmde ‘Yeşil destinasyon’ modeli

Osmanlı döneminin yeniçeri köyü olan Küçükköy, eski ismi ile Yeniçahori, bugün hem Türkiye hem de dünyaya örnek olabilecek bir projeye ev sahipliği yapıyor. Didem Eryar Ünlü imzalı habere göre, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın “Başarı Üçgeni” olarak adlandırdığı Sentrum projesi, Küçükköy’ü enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir turizm uygulamalarıyla yeşil destinasyon modeli olarak ön plana çıkarıyor.

“Başarı Üçgeni”nin köşeleri; Enerjisa Enerji, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi tarafından oluşturuluyor. Özel sektör, sivil toplum ve akademiyi bir araya getiren ve Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi olarak adlandırılan SENTRUM projesi, turizm sektörünün yenilenebilir enerji kaynaklarından ve diğer sürdürülebilir uygulamalardan tek destinasyonda nasıl yararlanabileceğini somut olarak ortaya koymayı hedefliyor.

15 ton kömür kullanımının önüne geçildi

10 Milyon Liralık yatırımla tamamlanan Sentrum projesi kapsamında turizm işletmeleri ve kamu binalarına yönelik enerji etüt çalışmaları gerçekleştirildi; işletmelere enerji verimli aydınlatma ve beyaz eşya desteği sağlandı, kamu binalarına güneş enerjisi sistemleri kuruldu ve köy yüksek hızlı elektrikli araç şarj altyapısına kavuştu.

Proje kapsamında, enerji verimliliği ve güneş enerjisi santrali uygulamaları gerçekleştirilen Necmi Komili İlk ve Orta Okulu “Net Sıfır Enerjili Bina” olarak Türkiye’de ilklerin arasında yer aldı. Tüm bu çabalar, iklim değişikliğine karşı mücadelede de ölçülebilir faydalar sağlamış durumda.

Örneğin; Enerjisa Enerji “İşimin Enerjisi” çatısı altında enerji verimli teknolojiler ve yenilenebilir enerji uygulamalarıyla bölgede yılda 15 ton kömür kullanımının önüne geçilerek enerji tasarrufu sağlandı. Yine yenilenebilir enerji sistemleri sayesinde yıllık yaklaşık 90 ton karbon emisyonu engellenmiş oldu.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.