Ryanair yerde uyuyan çalışanları işten attı

Havayolu şirketi Ryanair, geçen ay İspanya'daki bir havaalanında ofislerinde yerde uyurken görüntülenen altı kabin görevlisini işten çıkardı.

08/11/2018 12:28
Ryanair yerde uyuyan çalışanları işten attı

Şirketin sahnelenerek çekildiğini öne sürdüğü fotoğraf, internette yaygın bir şekilde paylaşıldı. Kabin görevlilerini temsil eden Portekiz sendikası ise, karara sert tepki gösterdi.

Ryanair'in sözcüsü, söz konusu kabin görevlilerinin ağır suistimal nedeniyle işten çıkarıldığını açıkladı. Hürriyet'te yer alan habere göre, 14 Kasım'da, Portekiz şehri Porto'ya giden uçakların rotalarının değişmesi ardından 20 kabin görevlisi, Malaga havalimanında zaman geçirmek zorunda kalmıştı.

Bununla birlikte Ryanair hiçbir kabin görevlisinin yerde uyumadığını vurguladı. Şirket, "Kabin ekibi kabin odasında kısa bir zaman geçirdikten sonra VIP salonuna geçti ve ertesi gün Porto'ya gitti" açıklamasını yaptı.

Şirketin itibarına zarar verdi

Ryanair, medyada haberlere neden olan fotoğrafın şirketin itibarına zarar verdiğini belirtti. Portekiz'deki havacılık çalışanlarının sendikası SNPVAC ise, Ryanair'in olayla ilgili verdiği bilgilerin doğru olmadığını, kabin ekibinin 01.30-06.00 saatleri arasında, minimum düzeyde dinlenme olanakları bulunan bir odaya konduğunu belirtti.

Sendika, "kabin görevlilerinin burada yiyecek, içecek ve hatta oturacak bir yerleri olmadan bırakıldığını, sadece sekiz kişiye yetecek kadar oturacak yerin olduğunu" öne sürdü.

SNPVAC, çalışanların saat 06.00'da VIP salonuna alındığını belirtti. Ryanair, fotoğrafın sosyal medyada paylaşılması ardından eleştirilere maruz kalmıştı.

Yorumlar