Rusya yaptırımları İstanbul Havalimanı’na yaradı

Rusya’ya uygulanan uçuş yasakları ve Avrupa Birliği ülkelerinin hava sahasını kapatması, en çok Türk Hava Yolları ve İstanbul Havalimanı’na yaradı.

16/09/2022 11:55
Rusya yaptırımları İstanbul Havalimanı’na yaradı

Rusya’ya yaptırımlara katılmayan İstanbul Havalimanı günlük ortalama 1328 uçuş ile ağustos ayında Avrupa'nın en yoğun havalimanı oldu. Rusya’nın tüm dünyaya açılan kapısı haline gelen İstanbul Havalimanı, yaz döneminde milyonlarca Rus tarafından dünyanın farklı ülkelerine transfer noktası olarak kullanıldı ve halen de kullanılmaya devam ediyor.

Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü'nün (EUROCONTROL) Ağustos 2022 dönemi Kapsamlı Değerlendirme Raporu'na göre, Avrupa'da birçok havalimanı henüz pandemi öncesi uçuş rakamlarına ulaşamazken, İstanbul Havalimanı 2019 yılı ağustos dönemine göre uçuşlarını yüzde 2,5 artırdı.

Avrupa'nın en yoğun havalimanı oldu

İstanbul Havalimanı günlük ortalama 1328 uçuş ile ağustos ayında Avrupa'nın en yoğun havalimanı olurken; Paris Charles de Gaulle ve Amsterdam Schiphol Havalimanı'nı geride bıraktı. Haberrus'un aktardığına göre, Türkiye günlük ortalama 3546 uçuş ile Avrupa'da en yoğun trafik hacmine sahip ülkeler arasında 6'ncı sırada yer aldı.

Bu dönemde Avrupa'da en fazla uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleri arasında Türk Hava Yolları (THY) günlük ortalama 1473 uçuş ile 3. sırada yer aldı. THY’nin bu başarısında da Rus Havayolu şirketleri ve Rus yolcu uçaklarına uygulanan yaptırım ve ambargoların çok büyük bir etkisi var. Bu durumu fırsata çeviren THY, Rusya’nın bir çok şehrinden milyonlarca Rus vatandaşını Türkiye üzerinden dünyaya taşıyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.