Rusya, yabancı turistler için özel banka kartı çıkarıyor

Rus bankaları, yabancı turisler için planlanan “Turist kartları” pilot uygulamasına başladı. RIA Novosti’nin haberine göre, Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İşbirliği ve Özel Projeler Departmanı Direktörü Nikita Kondratyev, yabancı turistler için yeni bir banka kartının test edildiğini söyledi.

03/02/2024 13:05
Rusya, yabancı turistler için özel banka kartı çıkarıyor

Nikita Kondratyev, Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği’nin (RST) stratejik oturumunda yaptığı açıklamada, yeni kartın pilot uygulamasını yapmakta olan ilgili kredi kuruluşlarıyla aktif bir şekilde çalıştığını belirtti. Daha önce Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov da, 2023 yılı sonuna kadar Rusya’da yabancılar için bir ödeme kartının ortaya çıkacağını belirtmişti.

Maksim Reshetnikov, gazetem.ru'da yer alan haberde, “Yabancı turisler için bir turist kartını hayata geçiriyoruz. Uygulama ile birlikte ”Yurtdışındayken bankalarımızdan hesap açmak mümkün olabileceği gibi, turistler buraya geldiklerinde, açmış oldukları hesabı sanal olarak ya da fiziksel kart alıp kullanabilecekler" dedi.

Kartın kullanımı ücretsiz

Aralık ayında Sberbank’ın para transfer hizmeti YUMoney, diğer ülkelerin vatandaşları için uzaktan kart vermeye ve hesap açmaya başladı. Bu hizmetten faydalanmak isteyen yabancıların, Android uygulamasını yüklemeleri gerekiyor.

Yabancı ülke vatandaşları Rusya’da, örneğin Sheremetyevo Havaalanı’nda plastik bir kart temin edilebiliyor. Banka müşterisi “Mir” kartı olarak verilen bu kart ile Sberbankı’ın ATM’lerinden para yatırıp, çekme imkanı sunuyor. Ayrıca Sberbank Yönetim Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Kirill Tsarev, kartın kullanımının ücretsiz olduğunu açıkladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.