Rusya ve İran, Mir ve Şetab ödeme sistemlerini birleştiriyor

Rusya ve İran merkez bankaları, Rus ödeme sistemi "Mir" ile İran ödeme sistemi Şetab'ın entegrasyon aşamalarını tamamladı. 

08/07/2024 00:18
Rusya ve İran, Mir ve Şetab ödeme sistemlerini birleştiriyor

İran Merkez Bankası başkanı Muhammed Rıza Farzin, önümüzdeki aylarda Rus vatandaşlarının İran'da Rus kartlarıyla serbestçe ödeme yapabileceklerini söyledi. 4 Temmuz'da Mohammad Reza Farzin, St. Petersburg'daki Mali Kongre'ye katıldı ve Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina ile görüşmelerde bulundu.

İran Merkez Bankası Başkanı'nın açıkladığı gibi entegrasyonun üç aşamada gerçekleşecek. Haberrus'un aktardığına göre, Ağustos ayının sonunda başlayacak ilk aşamada, İran Şetab ağına ait banka kartları, Rusya'daki tüm ATM'lerde akıllı kart şeklinde kullanılabilecek, İran vatandaşları da hesaplarından Ruble çekebilecek.

İran Şetab kartları Rusya mağazalarında işlem görmeye başlayacak

İkinci aşamada, sistemin İran'daki Rus vatandaşlarının çıkarları doğrultusunda birleştirilmesini içeriyor. Benzer şekilde İran’daki Rus vatandaşları kendi kartlarını İran ATM’lerinde kullanabilecek. Üçüncü aşamada İran Şetab kartları Rusya mağazalarında işlem görmeye başlayacak.

İran ile Rusya Federasyonu arasında Mir kartlarına ilişkin ilk anlaşmaların 2022 yılında yapıldığı bildirildi. 2023 yılında ikili anlaşmalar imzalandı. İran’ın yanı sıra Mısır, Moğolistan, Hindistan, Sri Lanka, Endonezya ve Mauritius da Mir'i hayata geçirmeyi planlıyor. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.