Rusya ve Çin vizesiz seyahat anlaşmasını yeniledi

Rusya Federasyonu Çin Halk Cumhuriyeti, pandemi sürecinde askıya alınan karşılıklı turist gruplarının vizesiz seyahat programını yeniledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus ve Çinli yetkililerin vizesiz grup turist gezileri konusundaki anlaşmayı yeniden yürürlüğe koyduğunu duyurdu.

21/02/2023 14:00
Rusya ve Çin vizesiz seyahat anlaşmasını yeniledi

Pekin, 6 Şubat'tan itibaren Rusya dahil 20 ülkeye turist grupları göndermeye devam etmesine izin verdi. 2000 yılında Rusya Federasyonu ve ÇHC hükümetleri arasında vizesiz grup turist gezileri konusunda bir anlaşma imzalandı. Anlaşma, 5 ila 50 kişilik gruplar halindeki turistlerin Rusya veya Çin'i ziyaret etmelerine ve orada 15 gün vizesiz kalmalarına izin veriyor.

Böylece Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya’ya hem vize alarak hem de hükümetler arası bir anlaşma çerçevesinde "vizesiz" girebilecekler. Rus makamları şimdi, anlaşmanın bir parçası olarak Rusya'ya grup turları göndermeyi planlayan Çin şirketlerinin bir listesini bekliyor. Ekonomi Bakanlığı bu listeyi sınır servisine gönderecek.

Rusya Tur Operatörleri Birliği'ne göre, Pandemi öncesinde Rusya'ya gelen turist sayısı rekorunu Çin elinde tutuyor. 2019 yılında 1,5 milyon Çinli turist Rusya’yı ziyaret etti. 2022 sonuçlarına göre koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle bu rakam 842 seyahate düştü. Çin'deki Koronavirüs kısıtlamaların kaldırılmasının ardınan Rusya’ya turist akışı yeniden başladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.