Rusya Türkiye’de MİR kart terminalleri kuracak

İki büyük Rus bankasının Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Rus ödeme sistemi MIR kredi kartlarının kullanılabileceği POS terminalleri kurmayı planladığı açıklandı.

31/10/2022 14:38
Rusya Türkiye’de MİR kart terminalleri kuracak

Bankacılık sektöründen isminin açıklanmasını istemeyen iki kaynağa atıfta bulunan RBK Haber, iki Rus bankasının sadece dost ülkelerde MIR kartlarının çalışabilmesi için yeni bir sistem kurmayı planladığını vurgularken, bu sistemi ilk başta Türkiye ve BAE’de başlatmak için çalışmalara başladığını iddia etti.

Bankalardan birinin yalnızca Türkiye’de, diğerinin ise Türkiye ve BAE’de POS terminalleri oluşturmayı planladığını yazan RBK, “Turist akışının korunduğu ve büyüdüğü ülkelerde talep gören iki banka, yabancı ticaret ve hizmet işletmelerine hizmet verme olasılığını düşünüyor. Gazetem.ru'da yer alan habere göre, ikinci banka ise, her şeyden önce oteller ve büyük mağazalar dahil olmak üzere turistik noktalarda MIR kartıyla ödeme imkanı için Pos terminalleri kurmayı düşünüyor” ifadelerine yer verdi.

Aracı, bir mağaza veya otel ile sözleşme yaparak Rus bankasının POS cihazını kullanabilir

RBK’ya konuşan kaynaklardan biri, bankaların bu tür işlemleri zaten test edebildiğini söylerken, Türk mağazaları tarafından kullanılan MIR kartlarını kabul etmek için benzer şemaların bilindiğini ifade etti.

Genel olarak Rus bankalarının Türkiye’de POS terminalleri kurarak MIR kartıyla ödemeleri kabul etmek iki şemaya sahip olduğunu belirten uzmanlar, birinci yöntemde alıcı banka ile ödeme sağlayıcısı ve girişimcinin bir aracı ile anlaşma yapabileceğini, aracının bir mağaza veya otel ile sözleşme yaparak Rus bankasının POS cihazını kullanabileceğini aktarıyor.

Bu şekilde daha sonra ödemeler yapılırken alıcıların paraları, alıcı banka nezdinde açılan aracının hesabına yatırılırken, aracı alınan rubleyi istenilen para birimine çevirdikten sonra satıcının takas hesabına aktarıyor. Bu tür hizmetler için aracı, satıcıdan bir komisyon talep edebiliyor.

Diğer yöntemde ise, mağaza veya otelin, aracı için vekaletname düzenlemesi

Diğer yöntemde ise mağaza veya otel, aracı için vekaletname düzenlerken, aracı firma Rus banka ile temasa geçerek tüccar için bir Ruble hesabı açabiliyor ve onun adına banka ile bir satın alma anlaşması yapabiliyor. Ardından POS terminallerini alan aracı firma, bu cihazları otel ve mağazalara verebiliyor.

Uzmanlar, bu şekilde POS cihazları üzerinden yapılan ödemelerin herhangi bir muhbir banka üzerinden geçmeden gerçekleşebileceğine dikkat çekerken, Rus bankalar ile çalışan POS terminallerinin sorunsuz bir şekilde MIR kartlarını kabul edebileceğini öngörüyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.