Rusya turistik kredi kartı çıkaracak

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, yabancı turistler için ülkede seyahat imkanını artırmak amacıyla nakit dışı ödeme imkanı veren turistik kredi kartı oluşturmanın gerekli olduğunu söyledi.

27/12/2022 12:00
Rusya turistik kredi kartı çıkaracak

Turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Reshetnikov, hükümetin önümüzdeki yıldan itibaren yabancıların vize alımını kolaylaştıracak olan elektronik vize hizmetini yeniden başlatmak için çalışmalara başladığını vurgularken, “Aynı zamanda Rusya’da harcama yapmalarını sağlayacak bir ‘turist kartı’ projesi oluşturmamız gerekiyor. Nakit dışı ödemeler açısından yaptırımlar sonrası bu sorunun çözülmesi zorunlu hale geldi” diye konuştu.

Ekonomik Kalkınma Bakanı, gelen turist akışı ile ilgili bazı stratejik sorunlar olduğunu kabul ettiği konuşmasında, elektronik vize ve güvenlikle ilgili sorunların çözümü için önümüzdeki yıl çalışmalara başlayacaklarını belirtirken, yurtdışındaki turist akışında da MIR kartlarında yaşanan sorunların çözümünün bakanlık için önceliklerden biri olacağını aktardı.

Rusya'daki otellerde oda sayısının yüzde 30-40 artması gerekiyor

Reshetnikov, aynı zamanda hükümetin onayladığı turizm projesi kapsamında 2030 yılına kadar Rusya’daki seyahat sayısının yılda 140 milyona çıkarılmasını içerdiğini hatırlatırken, bu görevi yerine getirmek için ülkedeki otellerde oda sayısının yüzde 30-40 artması gerektiğini kaydetti.

“Şu anda Rusya konaklama sistemi, toplam 750 bin yatağa sahip” diyen Reshetnikov, sektörün bir milyon yatağa ulaşması gerektiğini ve otel inşaatı çalışmalarını hızlandırmanın ulusal projenin başarıya ulaşması için şart olduğunu sözlerine ekledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.