Rusya pazarında ciddi bir gelişme içindeyiz

Turizmdeki ve Alanya turimindeki son gelişmeleri turizm yazarı Halil Öncü’ye değerlendiren Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya’ya gelen rezervasyonlarda gelen hızlı artış sebebi ile neredeyse tüm tesislerin Nisan ayı itibarı ile açtıklarını söyledi.

31/12/2019 23:40
Rusya pazarında ciddi bir gelişme içindeyiz

Halil ÖNCÜ - ALANYA

Mayıs ayı için açma planları yapan tesislerin sezona erken merhaba dediklerini ifade eden Burhan Sili, “ Bu sene aslında Mayıs ayı itibarı ile sezonu tam olarak açarız diye planlıyorduk ama, geçen sene Rus misafirlerimizin neredeyse hiç gelememesi, bu sene Rus pazarının tekrar açılmış olması nedeniyle Nisan ayında ciddi bir Rus talebi ile karşılaştık. Rezervasyonlarda gelen hızlı artış sebebi ile neredeyse tüm tesislerimizin Nisan ayı itibarı ile açmış olduğunu görmekteyiz. Mayısın ortasına kadar giden süreçte de gelen rezervasyonlara da doğru orantılı olarak baktığımızda doluluklarımızın iyi olduğunu görüyoruz”dedi.

Hepimizin bildiği gibi Rusların ana destinasyonu Kemer ancak….

Rus pazarındaki yerini de anlatan Başkan Burhan Sili, “ Hepimizin bildiği gibi Rusların ana destinasyonu Kemer. Antalya’ya gelen toplam Pax içerisinde minimumda % 35 oranında Alanya pay alırdı. Ama bugün geldiğimiz nokta bu rakamların % 40’lara çıktığını gösteriyor. Burada sanırım Rusya’nın 2015 yılında yaşadığı bir ekonomik kriz söz konusuydu. Alanya’nın fiyatlarının daha uygun olması bunda etken olmuştur diye düşünüyorum. Bu anlamda Rus pazarının Kemer kadar olmasa da Alanya üzerinde ciddi bir gelişim göstereceğine de inanıyorum. Alanya’da Rus misafirlerimizin yanında Alman misafirlerimiz, çok azalmış ola da İskandinav ülkelerinden gelen misafirlerimiz de bir potansiyel. Hollanda, küçük ve ekonomik anlamda daha düşük ülkeler ki bunlar arasında Polonya ve ağırlıklı olarak Doğu Avrupa ülkeleri Alanya’ya daha ciddi talep gösteriyorlar. Polonya pazarına, Sırbistan Pazarına, Çek Cumhuriyeti  gibi Doğu Avrupa ülkelerine baktığınız zaman  bu Pazarlardan gelen toplam müşterinin % 60’ı daha önceden Alanya’ya gelirdi ve bugünde aynı şekilde devam ediyor” dedi.

Gazipaşa Havalimanının işlevliği moral ve motivasyonumuzu arttırıyor!

“Gazipaşa Havalimanının işlevliği öncelikle moral ve motivasyon açısından bizler için son derece önemli “ diye sözlerine devam eden ALTİD Başkanı Sili “  Bizim temennimiz odur ki, tüm bölgelerin tüm destinasyonların bu tip havalimanları olsun. Antalya şu anda bir destinasyon ama içeriğine baktığınız aman Kemer’i, Side’si, Kundu’su , Belek’i , Lara’sı , Alanya’sı hepsi ayrı birer destinasyon. Destinasyon tanımında biliyorsunuz, tatilin gerçekleştiği nokta diye bir açılım vardır. Bizim temennimiz tüm bölgelerin kendi havalimanlarının olması. Ama bugün gelinen noktada, koşullara baktığınız zaman bunun kısa vadede gerçekleşmesi çok olası değil.  İşte biliyorsunuz Antalya’ya toplamda 2014 senesinde 12 milyon, 2015 senesinde 11 Milyon 800 bin civarında misafir iniş yaptı. Ama Alanya-Gazipaşa Havalimanının en iyi sayısı iç ve dış Pazar olarak 900 binler civarındaydı. Bu rakam belki bir buçuk milyonlara çıkabilir. Bunun çok ötesinde gelişebilmesi için farklı yatırımlara ihtiyaç var. Alanya-Gazipaşa Havalimanı çok ciddi sayıda müşteri talebi söz konusu olmasa dahi moral motivasyon açısından gelinen nokta son derece önemli.  Bunun bir ivme yaratacağı, insanlar üzerinde talep noktasında olumlu bir etki yaratacağına inanıyorum” dedi.

Sayın Çavuşoğlu’nun Antalya özelinde ve Alanya özelinde çok ciddi gayretleri var!

Antalya Milletvekili Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bölge adına çok ciddi katkıları olduğunu da vurgulayan Burhan Sili, “ Dış İşleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu Antalya Milletvekilimiz ve Türkiye’nin de en önemli beş insanından birisi. Antalya özelinde ve Alanya özelinde çok ciddi gayretleri var. Bu bölgenin ağırlıklı ekonomik değeri olan turizm anlamında karşılaşılan olumsuzluklar, yapılması gereken işler konusunda herkesi, her kesimi dinleyerek elinden geleni yapmaya çalışıyor. Gazipaşa Havalimanı konusunda Sayın Bakanımızın da çok büyük katkıları oldu. Biliyorsunuz bu Havalimanının açılmasına herkes karşıydı. Bu limanın açılamayacağını ve uçak inemeyeceğini söylüyorlardı. Ama Sayın Çavuşoğlu bu konuyu son derece ciddi olarak takip etti ve burasının açılmasını sağladı. Belki bu havalimanında sayı olarak çok ciddi sayılara ulaşılması mümkün değil ama moral motivasyon anlamında son derce önemli” dedi.

2017 sezonunun, 2016 yılından çok daha iyi bir sezon olacak diye düşünüyorum!

2017 sezonunun nasıl geçeceği konusunda görüşlerini de dile getiren ALTİD Başkanı Burhan Sili, “2016 yılı bizim bu zamana kadar yaşadığımız en kötü sezondu. Rus pazarı tamamı ile yoktu. Avrupa pazarı genelinde ciddi düşüşler vardı. Antalya’ya inen sayısı % 45 civarında azalmıştı. 2017 he r halükarda;  bizim geçen sene iç Pazar ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar, bir yanda Rus pazarının tekrar geri dönmüş olması ve beklentilerimizin üç buçuk milyon seviyelerinde olması, bir yandan da Avrupa pazarında olumsuzluk olmaz ise en azından geçen seneki sayıları yakalaması durumunda 2016 yılından çok daha iyi bir sezon olacak diye düşünüyorum. Ama bu şu anlama gelmiyor. Biz 2014 ve 2015 yılında Antalya’ya yaklaşık 12 milyon insanın indiği bir bölgeyiz. Bu rakam bu yıl dokuz milyonlara çıkabilir. Ancak 12 milyonlara ulaşmayacak. Bunun daha da gelişebilmesi adına bizim hem turizmi  çeşitlendirmemiz , hem de kaynak pazarları çeşitlendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.