Rusya'da otelcilik sektörü alarm veriyor

Interfax’ın Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği’ne dayanarak yayınladığı habere göre, geçtiğimiz yıl Rus otelcilik sektörü önemli bir personel açığıyla karşı karşıya kaldı ve bu açık artmaya devam ediyor.

11/02/2024 23:16
Rusya'da otelcilik sektörü alarm veriyor

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Altyapı Projeleri Komitesi Başkanı, Cronwell şirketi CEO’su Aleksey Musakin konu hakkında yaptığı açıklamada, “Eylül 2023’te, hh.ru’da turizm, restoran ve otel sektöründe yayınlanan boş pozisyonların sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40 arttı. CV sayısı ise yüzde 17 oranında azaldı” dedi.

Musakin’in açıklamalarına göre, bir boş pozisyon için şu anda yaklaşık 3 kişi yanıt verirken, norm ise 5-6 yanıt. Bölgelerde boş pozisyonlar ve başvuranların oranı normalden iki kat daha az. Musakin konu hakkında yaptığı açıklamada, “Gösterge, alanımızdaki akut personel açığı hakkında konuşuyor. Bunun nedenlerinden biri de düşük maaş seviyesidir” diye konuştu.

Personele ihtiyaç artıyor

Böylece, 2022 yılında konaklama sektöründe ortalama maaş ülke genelinde 34.000 Ruble olurken, iş arayanların beklentisi 45.000 Ruble oldu. Eylül 2023’te bu rakam 39,9 Bin Ruble'ye yükseldi, ancak iş arayanların beklentileri de arttı ve ortalama 50 bin oldu.

Gelecekte turizm sektöründe giderek daha fazla proje piyasaya çıkacak ve bu nedenle rekabet daha da artacak. Aynı zamanda, turistler için cazip olan uzak bölgelerdeki projeler, personel için altyapı oluşturma ve daha yüksek gelirler sunma ihtiyacı nedeniyle açıkça kaybediyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.