Rusya o havayolu şirketlerine uçuş kısıtlaması getirebilir

Ulaştırma Bakanlığı, iç hat seferlerini azaltan yerli havayolu şirketleri için uluslararası uçuş izni prosedürünü sıkılaştıracak yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

08/05/2023 01:01
Rusya o havayolu şirketlerine uçuş kısıtlaması getirebilir

Tasarının yasal düzenleme taslakları portalında yayınlandığı kaydedilirken, belgede yerli havayolu şirketlerinin iç hat sefer sayılarını düşürmesi durumunda dış hat uçuş izinlerine erişiminin engellenmesi öngörülüyor.

Dış hat uçuş izinlerinin verilmesi prosedüründe, uluslararası sefer izni başvurularında iznin verileceği aydan önceki ay için havayolu şirketinin Rusya içindeki yolcu trafiği payının yüzde 70’in altında olup olmadığına bakılacağı kaydedilirken, iç hat sefer sayısı ve yolcu trafiği yüksek olan şirketlerin daha fazla uluslararası uçuş izni alabileceği belirlendi.

Hükümetin iç hat uçuşlarında hava taşıyıcılarına verdiği desteği 1,4-1,5 Milyar Ruble azalttı

Gazetem.ru'da yer alan habere göre, mayıs ayı başlarında hükümetin iç hat uçuşlarında hava taşıyıcılarına verdiği desteği 1,4-1,5 Milyar Ruble azaltma kararı aldığı açıklanırken, finansmanın federal bütçe harcamalarındaki genel azalmanın bir parçası olarak düşürüldüğü vurgulandı.

Bu bağlamda bir dizi Rus havayolu şirketi iç hat uçuş programlarını düzenlemeye ve tarifeli uçuşların bir kısmını iptal etmeye başlarken, Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, havayol taşımacıları ile birlikte iç turizmde en önemli destinasyonlar için sağlanan sübvansiyonları sürdürmek için uçuş rotaları ayarlanacağını aktardı.

Bütçe giderlerini azaltmaya çalışan Ulaştırma Bakanlığı ise, iç hat uçuşlarında havayolu şirketlerine önceden sağlanan sübvansiyonların kesilmesiyle sefer sayılarını düşürmeye çalışan şirketlere bu yasa tasarısıyla tepki verirken, iç hat uçuşlarını gelir kaygısıyla azaltan şirketlerin dış hat uçuş izinlerinde kısıtlamaya gitmek istiyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.