Rusya'nın bayrak taşıyıcısı koltuğunu kaybetti... Pazar liderliğinden 3'üncü sıraya

Pandemi döneminde tarihi zararlar açıklayan Rusya’nın “milli havayolu” şirketi Aeroflot, Ukrayna yaptırımları nedeniyle yediği büyük darbe ile koltuğundan oldu.

26/04/2022 12:52
Rusya'nın bayrak taşıyıcısı koltuğunu kaybetti... Pazar liderliğinden 3'üncü sıraya

Ülkenin en büyük özel havayolu şirketi S7 Airlines, Mart ayında taşınan yolcu sayısında Aeroflot'u geçerek pazarın lideri oldu. İkinci sırada ise Aeroflot grubunun ekonomi sınıfı uçuşlar yapan markası Pobeda oldu. RBC'nin kaynaklarına göre, Aeroflot kendi “kardeş şirketi” Pobeda'nın da gerisine düşerek üçüncü oldu.

Öte yandan Aeroflot grubunun basın merkezinin bu sabah bildirdiğine göre, Pobeda Mart ayında 911 bin, Aeroflot ise 837 bin yolcu taşıdı. Grubun bir diğer havayolu olan Rossiya’nın yolcu sayısı ise 456 bin oldu. Aeroflot grubunun toplam yolcu trafiği yüzde 20,4 azalarak 2,2 milyon kişiye geriledi.

Mart ayı, Ukrayna'da askeri özel harekatın başlamasından sonra Rus havayolları için en zorlu dönem oldu. Türkrus'ta yer alan habere göre, Avrupa Birliği’ne uçuşların tamamen durması nedeniyle, Rusya dışına uçuşlar bıçak gibi kesildi. Aeroflot Group'un Mart ayında dış hat yolcu trafiği yüzde 50 azalarak 189,4 bin kişiye geriledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.