Rusya, MIR Kart’ın kabul edildiği ülkelerin yeni listesini açıkladı

MIR Ödeme Sistemi operatörü Rusya Milli Kartlı Ödeme Kuruluşu (NSPK), Rus kredi kartlarının mevcut durumda hangi ülkelerde kabul edildiğini açıkladı.

24/12/2022 14:10
Rusya, MIR Kart’ın kabul edildiği ülkelerin yeni listesini açıkladı

NSPK tarafından paylaşılan bilgide, MIR logolu kredi kartlarının şu anda 9 yabancı ülkedeki bazı ortak bankalar tarafından kabul edildiğine vurgu yapılırken, bu ülkelerin Abhazya, Ermenistan, Belarus, Vietnam, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Güney Kore ve Güney Osetya olduğu aktarıldı.

Mesajda, “MIR kartı sahipleri, an itibariyle Ermenistan, Vietnam, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Belarus, Güney Osetya, Abhazya ve Güney Kore’deki bazı bankaların ATM’lerinden para çekebiliyor. Bu ülkelerdeki perakende noktaları, MIR kartlarını cihaz ağlarına kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar veriyor” ifadelerine yer verildi.

Daha önce İş Bankası ve DenizBank’ın Rus MIR kartlarına hizmet vermeyi durdurdukları açıklanmıştı. Kararın ABD ve İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları ile bağlantılı olarak alındığı ifade edilirken, daha sonra, Kazakistan’ın en büyük bankası olan Halk Bank Kazakistan, ATM’lerinde MIR kartlarının hizmetini askıya aldı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.