Rusya, KKTC'ye uçuşları başlatacağını duyurdu

Rus basını, Rusya'nın Lefkoşa'da konsolosluk hizmeti vereceğini ve yeni Ercan Havalimanı'na doğrudan uçuşlar başlatacağını duyurdu. Rus yetkililer, Rusya'nın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) tur kapsamında uçuş başlatmaya ve Lefkoşa'da bir konsolosluk açmaya hazırlandığını söyledi.

12/10/2022 13:41
Rusya, KKTC'ye uçuşları başlatacağını duyurdu

İzvestiya'ya konuşan yetkililer, söz konusu adımların yıl sonundan önce gerçekleşebileceğini savundu. Yetkililer, uçuşların başlatılması ve konsolosluk binasının açılmasının KKTC'ye yönelik diplomatik bir tanıma anlamına gelmediğini, bu girişimin KKTC'de yaşayan yaklaşık 10 bin Rus vatandaşlarına hizmet etmek için başlatılacağını dile getirdi.

İzvestiya gazetesi, aynı şekilde Batılı ülkelerin de KKTC'de konsolosluk açtığını, bunlara "büro" adını verdiğini yazdı.

GKRY'DEKİ RUS BÜYÜKELÇİLİĞİ NE DEDİ?

Rusya'nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Büyükelçiliği, Rusya'nın, KKTC ile doğrudan uçuş planlamayı düşünmediğini açıkladı.

Büyükelçilik, "Kıbrıs'taki Türk özel şirketlerinden birinin, Rus havayollarından herhangi biriyle işbirliği kurma girişiminin farkındayız, ancak mesele yüksek sesle istekten öteye gitmedi" dedi.

Büyükelçilik, KKTC'de yaşayan Rus vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermek üzere Lefkoşa'nın Türk kesiminde bir konsolosluk açılması konusunun GKRY tarafı ile görüşüldüğünü, konunun incelendiğini doğruladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.