Rusya’dan Türkiye’ye şartlı uçuş izni

Rusya, turizm sezonundan turistlerin talebini karşılayabilmek için uluslararası uçuş pazarının üçte ikilik payını Türkiye'ye vermeyi kabul etti.

19/05/2022 23:22
Rusya’dan Türkiye’ye şartlı uçuş izni

Kommersant gazetesi, ancak buna karşılık Rus havayolu şirketlerinin kullandığı uçaklara uluslararası leasing şirketleri tarafından Türkiye'de el konulmayacağına dair garanti talep edildiğini yazdı.

Gazete, Türkiye'ye verilen haftalık 438 uçuşa karşılık, Türk havacılık otoritelerinin haziran ayı itibariyle Rus havayollarına 177 uçuş izni sağladığını yazdı.

Rusya, Türk şirketlerine büyük avantaj sağlamaya mecbur kaldı

Rus makamlarının geleneksel "Uçuş dengesini" ihlal ederek Türk şirketlerine büyük avantaj sağlamaya mecbur kaldığı, Ukrayna'daki operasyon yüzünden Türkiye'nin tek büyük destinasyon olduğu, Türkiye'ye zorluk çıkarılmasının bilet sıkıntısına ve fiyatların daha da artmasına neden olacağı vurgulandı.

Gazeteye konuşan bir kaynak, Türkiye'ye ek uçuş imkanlarının verilmesiyle fiyatların düşmeye başladığını belirterek, “Mart ayında gidiş-dönüş bileti ortalama 100 Bin Ruble'ye mal oldu, şimdi 25-40 Bin Ruble civarı seçenekler oluşmaya başladı. Uçuş sayısı artarsa, kur bu seviyede durursa bir uçuşun ortalama maliyeti 30 Bin Ruble'nin altına düşebilir" dedi.

Geçen yıl 4,7 milyon Rusya vatandaşı Türkiye'yi ziyaret etti

Diğer yandan yaptırımlar nedeniyle Rus uçaklarının yabancı havaalanlarında tutulması riskinin bulunduğu, Türkiye'den bu yönde garantiler istense de verebileceğinin şüpheli olduğu belirtiliyor.

2021'de Türkiye, Rus turistler için en popüler yabancı destinasyon olmuştu. Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin verilerine göre, geçen yıl 4,7 milyon Rusya vatandaşı Türkiye'yi ziyaret etti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.