Rusya'dan Kapadokya'ya direkt uçuşlar başlayacak mı?

ATOR Rus turistlerin Kapadokya'ya yönelik artan ilgisini masaya yatırdı. Rusların sahiller ve İstanbul dışında en çok tercih ettiği bölge Kapadokya olmaya devam ediyor. ATOR'un değerlendirmesine göre artık Kapadokya, Türkiye'de sahil bölgeleri ve İstanbul dışında Ruslar tarafından en çok ziyaret edilen yer haline geldi.

12/02/2024 14:44
Rusya'dan Kapadokya'ya direkt uçuşlar başlayacak mı?

2023 yılında Kapadokya'yı 50 bin civarında Rus turistin ziyaret ettiği belirtilen değerlendirmede, "Ancak bu elbette yeterli değil. Kapadokya toplamda 2023 yılında yaklaşık 4,7 milyon yerli ve yabancı turist ağırladı.

Türkiye'nin diğer bölgelerine gelen Rus turist akışıyla karşılaştırıldığında bu da çok fazla değil. Karşılaştırma yapmak gerekirse, 2023 yılında 3,5 milyon Rus Antalya'da tatil yaptı ve yaklaşık 2,1 milyon Rus İstanbul'u ziyaret etti" denildi.

“DİREKT UÇUŞ ŞART”

ATOR'un değerlendirmesinde Kapadokya'ya direkt uçuşların olması durumunda Rusya'dan talebin artacağı belirtildi. Türk seyahat şirketi Tulpar Travel'ın başkanı Sunay Sertel'e göre, Kapadokya bugün Rusya'da oldukça popüler. Rus tur operatörleri Rusların Kapadokya'yı tanıdığını ve sevdiğini doğruluyor. Ancak direkt uçuşların (düzenli veya charter) olmayışı nedeniyle, bu bölgeye İstanbul veya Antalya'dan genellikle iç hat uçuşları ile yapılan kombine turlar artık ağırlıklı olarak talep görüyor.

Intourist sözcüsü, 2023 yılında İstanbul dışında Kapadokya otellerinde konaklamalı turların da satıldığını Rus turistlerin yurt içi uçakla Kayseri ve Nevşehir'e uçtuğunu söyledi. Nevşehir Kent Hber'in aktardığına göre tur operatörleri, 2024 yılında mevcut ulaşım imkanlarıyla Kapadokya turlarına olan talebin giderek artacağını öngörüyor. Ancak direkt uçuşlar olursa talebin kesinlikle artacağını belirtiyorlar. Moskova'dan İstanbul aktarmalı 5 gün iki kişilik Kapadokya gezi turu 120-130 Bin Ruble karşılığında satın alınabiliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.