ATOR açıkladı... Rusya’da tur satışları düştü

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), yaz sezonu için tur operatörleri tarafından sunulan yurtdışı tur paketi satışlarının geçen yıla kıyasla yüzde 18 ila 20 oranlarında düştüğünü açıkladı.

04/06/2022 10:07
ATOR açıkladı... Rusya’da tur satışları düştü

Rusya’ya uygulanan uçuş yasakları ve ülkenin güneyindeki havalimanlarının kapanması tur satışlarının düşmesinde en büyük rolü oynadı. Uzmanlar, mevcut jeopolitik durum ve Rusya karşıtlığı nedeniyle yurt dışına tatile gitmek isteyen Rusların payının üç kat azaldığına işaret ediyor. 

Yurt dışına gidemeyen Ruslar ülke içindeki alternatif tatil beldelerine yöneliyor. İç turizmde tatil yapmak isteyen Rusların payı yüzde 70’e çıktı. Vatandaşlar güney bölgelerine tatile gitmek için bölgeler arası tren ve araba seyahatlerini tercih ediyor.

Konaklama rezervasyonları yapan Rusların yüzde 60’ından fazlası Krasnodar Bölgesi’ni tercih ederken, Soçi lider şehir oldu. Haberrus'un aktardığına göre, ikinci sırada ise tüm rezervasyonların yüzde 12-15’ini oluşturan Kırım yarım adası yer alıyor. Kırım’ın geçen seneye göre daha geride kalması, çatışma bölgesine yakınlığı ve uçak seferlerinin durdurulmuş olması önemli rol oynuyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.