Rusya'da resmi tatilleri azaltmak için yasa tasarısı verildi

Resmi tatiller açısından dünyanın "şanslı" ülkelerinden olan Rusya'da "Daha az dinlenelim" tasarısı tartışmalara neden oldu. Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin, Rusya’daki resmi tatillerin sayısının azaltılması tekliifi Duma’da tepki çekti.

31/12/2019 23:40
Rusya'da resmi tatilleri azaltmak için yasa tasarısı verildi

Tataristan Devlet Konseyi, üretim verimliliğinin ve ekonomik büyümenin yavaşladığı gerekçesiyle tüm ülkede  daha az resmi tatil yapılması önerisinde bulundu.  1992 yılından bu yana Rusya’da resmi tatil günlerinin sayısının beşten 12’ye yükseldiği belirtilen açıklamada,  hafta sonlarına denk gelen tatil günlerinin kaydırılması nedeniyle resmi tatillerin yılda 3-4 gün arttığına dikkat çekildi.

Tataristan yönetimi, uzun tatil günlerinin Rusya’da sanayi üretimini olumsuz etkilediğinin altını çizdi. Bu nedenle, örneğin resmi tatil günü takvimde pazar ya da cumartesiye denk geldiğinde, bugünler zaten tatil olduğu için, pazartesinin otomatik olarak tatil ilan edilmesi uygulamasının iptali istendi.

Tasarı internet ortamında çok sayıda "karşıt", az sayıda "taraftar" buldu. Twitter'da tasarı karşıtı "hashtag"ler oluşturuldu ve sert eleştiriler geldi. Konu tartışılmaya devam ederken, Duma Çalışma Komitesi'nin ikitidar partisi Birleşik Rusya milletvekiliç Başkanı Valeri Trapesnikov yepki gösterdi. Trapesnikov “Bu yasaya gerek yok. Tatil günleri sıralamasında dünyada birinci değiliz. Petrol üretiminde, fabrikalarda, metroda çalışan kişiler, dinlenmek için bu günleri bekliyorlar” dedi.

Resmi tatillerin üretim verimliliğine çok ciddi etkisi olmadığı fikrini dile getiren milletvekili, “Üretim verimliliğini gerçekten artırmanın iki yolu var, yüksek maaşlar ve tatil. Bu yasa tasarısının destek bulacağını zannetmiyorum” diye konuştu. (Turkrus)

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.