Rusya'da 'Kredi kartı turizmi' başlıyor

İş Bankası ve Denizbank'ın ödeme sistemi Mir'i kullanan kartlara işlem yapmayacağını açıklamasından sonra Rusya'da "kart turizminin" canlanması bekleniyor. Kommersant, Rusların Visa ve Mastercard alabilmek için Özbekistan, Kazakistan, Ermenistan ve Türkiye gibi ülkelere gittiği yazdı.

22/09/2022 12:51
Rusya'da 'Kredi kartı turizmi' başlıyor

B2B.Ostrovok.ru platformunun anketine katılan tur firmalarının yüzde 53'ü müşterilerden "Kart turu" düzenlemeleri yönünde talepler aldıklarını beyan etti. Firma temsilcilerinin yüzde 35'i zaten bu türde bir tur düzenlediklerini söyledi.

Kart çıkarmak için en çok gidilen iki ülke, yüzde 48'lik payla Özbekistan ve yüzde 45'le Kazakistan. Türkiye'nin payı yüzde 21.

Kart turizminin oluşabilmesi için Türk bankalar da istekli olmalı

Kommersant'a konuşan bazı sektör temsilcileri is,e kart turizminin geleceğine şüpheyle bakıyor. Rusya Tur Endüstrisi Birliği'nden Dmitri Gorin, Türkiye'nin yılda en az 4 milyon Rus turist ağırladığını, ancak kart turizminin oluşabilmesi için Türk bankaların Rus turistlere kart verme konusunda istekli davranması gerektiğini söyledi.

Banka kartları alanında uzman Roman Prohorov da, ilerleyen dönemde Rus vatandaşlarının açtıracağı hesapların ikincil yaptırımlardan kaçınmak isteyen bankalar tarafından bloke edilme riskinin bulunduğuna işaret ediyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.