Rusya'da havayolu şirketlerinden vergi muafiyeti talebi

Rusya’nın yerli havayolu şirketlerinde Utair’ın Mali Direktörü Viktor Sakharov, Rus havayolu şirketlerinin yüksel kar elde eden şirketler için zorunlu tutulan ek gelir vergisinden (windfall tax) muaf tutulmayı talep ettiklerini söyledi.

15/05/2023 14:27
Rusya'da havayolu şirketlerinden vergi muafiyeti talebi

Interfax haber ajansına konuşan Sakharov, havayolu endüstrisinin pandemiden bu yana çok karlı olmadığına değinirken, 2022’de sektördeki karların esas olarak devlet sübvansiyonları yoluyla elde edildiğini vurguladı.

Sakharov konu hakkında yaptığı açıklamada, “2022’de sübvansiyonlardan elde edilen kar, filo bakımına, maaş artırımına ve yedek parça alımına harcanacak. Bunu göz önünde bulundurarak, sektörün önerisi hala havacılığın bu vergiden olarak muaf tutulmasıdır” ifadelerini kullandı.

Hava Taşımacılığı Operatörleri Birliğine üye olan tüm şirketlerin bu şekilde düşündüğünün altını çizen Sakharov, çoğu havayolu şirketinin talih kuşu vergisi olarak adlandırılan katkı payı mekanizması kriterlerine girdiğini açıkladı.

Gazetemru'da yer alan haberde Sakharov, “Yüzde 5’lik erken vergi ödemesi bile havayolu şirketlerine birkaç milyon Ruble'ye mal olacaktır. Ancak sektörün  karlılığı nadiren yüzde 2’yi aşmakta, son yıllarda ortalama yüzde 0 ve 1 bandında olmuştur” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.