Rusya, Booking.com ve Airbnb’nin yerini doldurdu

Rusya’daki çevrimiçi otel rezervasyon pazarının yüzde 80’inden fazlasını elinde bulunduran Amerikan merkezli sanal otel rezervasyon platformu Booking.com ve Airbnb’nin pazardan ayrılması, Rus cep telefonu operatörleri, bankalar ve çevrimiçi perakende platformlarına yaradı.

02/05/2023 10:13
Rusya, Booking.com ve Airbnb’nin yerini doldurdu

Batı yaptırımları sonrası iç turizmdeki patlama ile birlikte  dev cep telefonu operatörü MTS, Rusya’nın en büyük çevrimiçi perakende platformu Wildberries ve en büyük özel kredi kuruluşlarından Tinkoff Bank’ın otel rezervasyon hizmetinde ülkeden ayrılan yabancı şirketlerin yerini aldığı belirtilirken, Rus şirketlerin tur operatörlerinin satış hacimlerine ulaşmayı beklemediği, ancak işin karlı olduğunu da gördüğü aktarıldı.

Yakın zamanda Wildberries’in turizm hizmetine başladığı duyurulurken, platformunda uçak veya tren bileti satın alabildiği, aynı zamanda otel rezervasyonu yapabildiği açıklandı.

Yandex, Booking'e alternatif uygulamayı hizmete soktu

Booking.com ve Airbnb gibi uluslararası markaların Rusya pazarından ayrılmasıyla birlikte ülkenin diğer dev çevrimiçi perakendecisi Ozon da seyahat hizmeti sunmaya başladığı görülürken, otel rezervasyon hizmeti Ozon Travel’ın CEO’su Mikhail Osin, platformdaki bilet satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre 1,4 kat arttığını bildirdi.

Rus teknoloji devi Yandex şubat ayında sanal otel rezervasyon platformu Booking.com’a alternatif uygulamayı hizmete sunarken, şirket tarafından yapılan açıklamada, Yandex.Travel hizmetinin dünya çapında uçak bileti arama ve otel rezervasyonları için mobil uygulama başlattığı belirtilirken, Yandex.Plus aboneliğine sahip olan müşterilerine rezervasyon başına diğer Yandex hizmetlerinde kullanılabilecek yüzde 10 para iadesi (cashback) sağlanacağı ifade edildi.

Booking, Ukrayna’daki çatışma nedeniyle Mart 2022’de Rusya’daki çalışmalarını askıya aldı

Mobil uygulama kullanıcılarının konaklamak için otel ararken yemek, konum, yıldız sayısı ve ücretsiz para iadesi gibi birçok farklı opsiyonları belirleyebileceğine değinilen açıklamada, turistlerin gezi sekmesinde bir otel rezervasyonu yaptıktan sonra, geziyle ilgili bilgilerin yanı sıra “Yandex.Afisha”dan hava tahmini ve tavsiyelere de ulaşabileceği aktarıldı.

Gazetem.ru'da yer alan habere göre, Rusya’da otel rezervasyonu için daha önceki en popüler uygulamalardan biri olan Booking.com, Ukrayna’daki çatışma nedeniyle Mart 2022’de Rusya’daki çalışmalarını askıya almıştı. Nisan ayında bir başka popüler rezervasyon hizmeti Airbnb de benzer bahane ile Rusya’daki faaliyetlerini sona erdirmişti.

ATOR: Booking.com’un gitmesiyle doğrudan otel rezervasyonları iki katına çıktı

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), daha önce Rusya’daki çevrimiçi otel rezervasyon pazarının yüzde 80’inden fazlasını elinde bulunduran Amerikan merkezli sanal otel rezervasyon platformu Booking.com’un Rusya’dan ayrılmasıyla birlikte doğrudan otel rezervasyonlarında iki kat artış yaşandığını bildirdi.

Tur operatörleri Alean ve TravelLine’ın araştırma verilerine atıfta bulunan birlik, 2022’de otellerin internet sitelerindeki çevrimiçi rezervasyonların payının yüzde 52’ye yükseldiğini belirtirken, Booking.com’un hizmet verdiği 2021 yılında bu payın yüzde 24 olarak kaydedildiğini açıkladı.

Çevrimiçi konaklama rezervasyonu pazarında büyük bir yeniden yapılanma başladı

ATOR, bu göstergedeki keskin büyümenin, çevrimiçi rezervasyon hizmeti Booking.com’un Rusya pazarından ayrılmasıyla ilişkili olduğunun altını çizerken, Mart 2022 itibariyle çevrimiçi konaklama rezervasyonu pazarında büyük bir yeniden yapılanma başladığını ekledi.

Booking.com, 5 Mart 2022’de Rusya pazarından çekildiğini duyurmuştu. Mart ayında bir diğer rezervasyon hizmeti Airbnb de Rusya’daki faaliyetlerini askıya almıştı. Rusya’da dev uygulamaların piyasaları terk etmesinden sonra pazar payı, Yandex.Travel, Ostrovok ve Sutochno.ru gibi otel, bilet ve günlük daire kiralama hizmetlerine dağıldı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.