Rusların mayıs tatili favorisi İstanbul ve Antalya

Rusların mayıs tatillerinde en çok tercih ettiği şehirler belirlendi. Ruslar arasında yurtdışı gezileri için en popüler şehirler Erivan, İstanbul, Antalya, Taşkent ve Bakü oldu.

30/04/2023 23:07
Rusların mayıs tatili favorisi İstanbul ve Antalya

Rusya’nın dev teknoloji şirketi Yandex’’in sunduğu turizm hizmetinden yararlanan Rusların bilet ve otel rezervasyonlarını inceleyen uzmanlar, yurtdışındaki en popüler şehirlerin sırasıyla Erivan, İstanbul, Antalya, Taşkent ve Bakü olduğuna değinirken, komşu ülkeler hariç tutulduğunda ise en popüler destinasyonların sırasıyla İstanbul, Antalya, Dubai, Dalaman ve Tel Aviv olduğunu açıkladı

Gazetemru'da yer alan habere göre, Rusların mayıs tatilinde en çok seyahat edeceği ülkeler başta Türkiye olmak üzere Ermenistan, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belarus, Kırgızistan, Mısır ve Çin olurken, hizmet kullanıcılarının yaklaşık yüzde 80 ile ezici çoğunluğu ise Rusya sınırlarında gezi planlıyor.

Rusya'da iç turizmin gözdesi hangi şehirler? 

Rus şehirleri arasında popülerlik açısından St. Petersburg, Moskova, Soçi, Kazan, Nizhny Novgorod, Kaliningrad, Yaroslavl, Gelencik, Volgograd ve Yekaterinburg başı çekerken, araştırma sonuçları, geçen yıla göre mayıs tatili için seyahate çıkacak kullanıcı sayısında yüzde 20 artış yaşandığını gösterdi.

Bu artışın hem Rusya’da hem de yabancı ülkeler için geçerli olduğuna dikkat çeken Yandex Travel uzmanları, mayıs tatillerinde Rusya’daki otellerde bir gecelik konaklama maliyetinin ortalama 6 Bin Ruble'yle bir önceki yıla göre çok değişmediğini, öte yandan çift yönlü uçak biletlerinin kişi başı ortalama maliyetinin geçen yıla göre yüzde 14 artarak 13 Bin Ruble'ye yükseldiğini kaydetti.

Rusya'ya komşu ülkelerde de konaklama fiyatları arttı 

Komşu ülkelere gidiş-dönüş uçak bileti fiyatları ise, yüzde 3 azalarak ortalama 29 Bin 350 Ruble'ye gerilerken, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışı ülkelere uçuşlarda ise bilet fiyatları yüzde 9 artarak 50 Bin 250 Ruble'ye yükseldi.

Aynı zamanda komşu ülkelerdeki otellerde bir gecelik konaklama maliyeti ortalama yüzde 50 artarak 6 Bin Ruble'ye çıkarken, BDT dışı ülkelerdeki gecelik konaklama fiyatları ise, yüzde 40 artışla ortalama 7 Bin 786 Ruble'ye yükseldi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.