Ruslar'ın gözde alışveriş ülkeleri hangileri?

Rusya Tur Operatörleri Birliği'nden yapılan açıklama, Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımların Rus turistlerin alışveriş rotaları üzerindeki etkisini gözler önüne serdi.

10/03/2024 22:15
Ruslar'ın gözde alışveriş ülkeleri hangileri?

Yaptırım ve kısıtlamaların yürürlüğe girmesinin ardından Rus turistlerin alışveriş destinasyonları önemli ölçüde değişti. finansgündem'de yer alan habere göre, Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Rusların alışveriş için nereleri tercih ettiklerini açıkladı.

Operatörler birliğine göre, Rus turistler tasarım kıyafetler ve “ultra lüks” için Azerbaycan’a uçarken, Azerbaycan’ın başkentinde ilginç koleksiyonlar yaratan yerel markaların tasarım kıyafetlerinde talep artışı yaşanıyor. Ayrıca Bakü’de Ruslar arasında talep gören Zara, Mango, Massimo Dutti, Bershka ve diğer markaların mağazaları açıldı.

Rus turist hangi alışveriş için nereye gidiyor?

Ruslar kitlesel pazar kategorisindeki ürünler için en çok Ermenistan ve Belarus’a gidiyor. Özellikle Minsk’te Cropp, Reserved, Sinsay, Mohito, Zara, Bershka, Pull&Bear ve Massimo Dutti gibi markaları ziyaret ettikleri belirtildi. Ayrıca Belarus’ta Avrupa peynirleri ve sosisleri, ünlü markaların kozmetik ürünleri ve parfümlerinin tedariği sağlanabiliyor. Alışverişlerini Mir kartıyla ödeyebilen Ruslar için Minsk, alışverişin cazip geldiği ülkeler arasında yer aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) alışveriş son yıllarda popülerlik kazanırken, en popüler yerler, büyük alışveriş merkezlerinin (Dubai Mall, Mall of The Emirates, Ibn Batuta Mall, Abu Dhabi Mall, Yas Mall) bulunduğu Dubai ve Abu Dhabi oldu. Kural olarak, turistler sadece modaya uygun ve şık şeyler satın almanın karlı olmadığı, aynı zamanda çeşitli çekiliş, indirim ve özel indirim günlerinin olduğu zamanda da tercih ediliyor. Bu tür organizasyonlarda külçe altın veya arabaya kadar çeşitli ödüller kazanılabiliyor.

İstanbul’da birçok gezi turu İstiklal Caddesi'ni ziyaret etmeyi içeriyor. Buna ek olarak, birçok turist kendi başına alışveriş yapmak için Laleli pazarına ve birçok mağazanın bulunduğu Şişli semtine gidiyor. Birliğin verilerine göre, Rus turistlerin çoğunlukla kıyafet ve ayakkabı satın aldıkları belirtildi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.