Ruslara Schengen yasağı...  Kim destekliyor, kim karşı çıkıyor?

Ukrayna operasyonu sonrası bazı AB ülkeleri Rusya vatandaşlarının vize başvurularını geri çevirirken, bazı ülkeler ise verilen vize sayısını azaltmaya hazırlanıyor.

22/08/2022 19:15
Ruslara Schengen yasağı...  Kim destekliyor, kim karşı çıkıyor?

Ukrayna operasyonunu başlamasının ardından Letonya, Litvanya ve Polonya Rusya vatandaşlarına yeni turistik vize vermeyi durdurmuştu. Daha sonra vize sınırlaması getiren ülkelere Estonya eklendi.

Finlandiya da 1 Eylül’den itibaren Rusya vatandaşlarına verilen vize sayısını günde 1000’den 100’e indirmeye hazırlanıyor. Türkrus'ta yer alan habere göre, Danimarka da Ruslar için turistik vizeleri sınırlayacağını açıkladı.

Rusya vatandaşlarına vize sınırlamasına karşı çıkan ülkeler

Rusya vatandaşlarına vize sınırlamasına karşı çıkan AB ülkelerinin başında ise Portekiz, Almanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs geliyor. 2016 yılında Rusya vatandaşları 536 bin Schengen vizesi başvurusu yaparken, bunların sadece yüzde 3’ü reddedildi.

AB, ABD, İngiltere ve Kanada tarafından Rusya vatandaşlarına verilen vize sayısı, Kırım’ın Rusya’ya bağlandığı 2014’te önceki yıllara göre yüzde 35-40, 2021’de ise yüzde 88 azaldı.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.