Ruslar yurtdışına daha sık seyahat etmeye başladı

Koronavirüs salgını ve ardından patlak veren Ukrayna kriziyle birlikte yurt dışına tatile giden Rusların sayısı rekor seviyede düşmüştü. Geçen yılın sonundan itibaren Ruslar tatil için yurt dışına daha sık seyahat etmeye başladı.

11/02/2024 23:13
Ruslar yurtdışına daha sık seyahat etmeye başladı

2023 yılında turizm amaçlı yurt dışı seyahatlerinin sayısı bir önceki yıla göre % 33 arttı. Ruslar için popüler üç destinasyonlar da değişmedi. Haberrus'un aktardığına göre, Ruslar tatil için en çok Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ı tercih ediyor. Ayrıca Çin ve Küba’da en çok tercih edilen ülkeler arasına girdi.

Rus turistlerin tatil için tercih ettiği ilk 10 ülke; Türkiye, BAE, Mısır, Tayland, Ermenistan, Çin, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Küba oldu. Ayrıca Rusya’dan doğrudan uçuşların gerçekleştirildiği ülkeler olan Çin, Tayland, Sri Lanka, Hindistan, Gürcistan, Tunus ve Fas’a olan ilgi de arttı.

Daha önce popüler olmayan Umman, Bahreyn, Etiyopya, Kuveyt, İran gibi ülkeler de Ruslar arasında popülarite kazan ülkeler oldu. Pandemi öncesinde Rusların en çok tercih ettiği ülkeler arasında olan İtalya, İspanya, Almanya, Kıbrıs ve Yunanistan gibi Avrupa ülkeler ise, uygulanan hava sahası yasağı ve ağırlaştırılan vize prosedürleri yüzünden listelere giremedi. Bu ülkelere Rus turist akışı rekor seviyede azaldı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.