Ruslar tatil için yurtdışına daha sık seyahat etmeye başladı

Ruslar tatil için yurt dışına daha sık seyahat etmeye başladı. Böylece, 2023 yılında turizm amaçlı yurt dışı seyahatlerinin sayısı bir önceki yılın sonuçlarına göre % 33 artarak 9,3 milyon tura ulaştı.

06/02/2024 22:54
Ruslar tatil için yurtdışına daha sık seyahat etmeye başladı

Ruslar tatil için yurt dışına daha sık seyahat etmeye başladı. Böylece, 2023 yılında turizm amaçlı yurt dışı seyahatlerinin sayısı bir önceki yılın sonuçlarına göre % 33 artarak 9,3 milyon tura ulaştı. Aynı zamanda Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği’nin açıklamalarına göre, bu pandemi öncesi rakamların yarısına denk geliyor.

Ruslar için en popüler üç destinasyon değişmedi ve bunlar Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır oldu. Ancak ilk onda değişiklikler var. Maldivler ve Kırgızistan ilk ondan ayrılırken, yerlerini Çin ve Küba aldı. Sonuç olarak, Rus turistler arasında en popüler ilk 10 ülke şu şekilde sıralanıyor: Türkiye, BAE, Mısır, Tayland, Ermenistan, Çin, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Küba.

Rusya’dan doğrudan uçuşların gerçekleştirildiği ülkeler artış gösterdi 

Hava taşımacılığı kısıtlamalarının olduğu koşullarda, Rusya’dan doğrudan uçuşların gerçekleştirildiği ülkeler artış gösterdi. Bu durum Çin, Tayland, Sri Lanka, Hindistan, Gürcistan, Tunus ve Fas’ın turist trafiğinde önemli bir artış göstermesini sağladı. Tur operatörlerinin yelpazeyi genişletme arzusu Umman, Bahreyn, Etiyopya, Kuveyt ve daha önce az rağbet gören diğer destinasyonların turistik destinasyonlar sıralamasında yükselmesini sağladı.

2019’un ilk onunda İtalya, İspanya, Almanya, Kıbrıs ve Yunanistan olmak üzere 5 Avrupa ülkesi başı çekiyordu. Şimdi ise, pandemi öncesinde hiçbiri ilk 20’de bile yer almayan beş BDT ülkesi var. Bu ülkeler, önce özel askeri operasyon nedeniyle sınırlı bir destinasyon seçeneği, ardından da kısmi seferberlik nedeniyle 2022 yılında Ruslar arasında talep görmeye başladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.