Ruslar Schengen vizesi almaktan vazgeçiyor

Avrupa ülkelerinin Rus turistlere kapılarını kapatarak vize kısıtlamaları getirmesi sonrası Rusya’daki turistik vize başvurularında büyük düşüş yaşanıyor.

25/10/2022 14:05
Ruslar Schengen vizesi almaktan vazgeçiyor

Rusya’da faaliyet gösteren vize danışmanlık hizmeti Visakhod’un kurumsal departman müdürü Marina Shirokova, ekim ayında Schengen turist vizesi için yapılan başvuruların sayısının ağustos ve eylül aylarına kıyasla yaklaşık yüzde 30 oranında azaldığını söylerken, Continent Express’in vize ve göçmenlik departmanı başkan yardımcısı Yuliya Otvagina da bu düşüşü doğruladı.

Shirokova başvuru sayısındaki düşüşün AB ülkelerinin Rusya ile basitleştirilmiş vize rejimine ilişkin anlaşmayı askıya almasına bağlarken, Otvagina’ya göre, verilen çoklu giriş vizelerinin sayısı ve geçerliliği önemli ölçüde azaldı.

Ruslar artık Avrupa’ya çok daha az gitmek istiyor

Kısıtlamaların genel olarak turistlerin Schengen vizesi talepleri üzerinde olumsuz bir etki yarattığını vurgulayan uzmanlar, her ne kadar Avrupa’da tatil taleplerinin tamamen ortadan kalkmamış olsa da, Rus vatandaşlarının artık Avrupa’ya çok daha az gitmek istediğinin altını çiziyor.

Daha önce İspanya vize merkezinde bir kerede iki yıllık vize alan Rus turistlerin şimdi çoğunlukla üç aylık vize aldıkları belirtilirken, İtalya vize merkezlerinde ise Schengen vizesi başvurularında ret sayısı yüzde 20 oranında artış gösterdi.

Almanya, Rusların vize kotalarını yüzde 80 düşürdü

Uzmanlar, Almanya vize merkezlerinde Rus turistlerin çoğunlukla sadece ret cevabı aldıklarını söylerken, buna ek olarak, vize kotalarının yüzde 80 düşürüldüğünü bildiriyor.

Gazetem.ru'da yer alan habere göre, Schengen vizesi vermeyi sürdüren İspanya, İtalya ve Fransa’nın konsolosluklarında vize kotalarının hızla tükendiğine dikkat çeken uzmanlar,  Rusya Federasyonu’ndaki diplomatik personel sayısının azaltılmasının da durumu daha karmaşık hale getirdiğini ekliyor.

Uzmanların verilerine göre, Avrupa’ya turist akışı belirgin bir şekilde azalırken, Schengen vizesi başvurularında İtalya, İspanya ve Fransa en popüler AB destinasyonları olmaya devam ediyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.