Rus turistlerin yurtdışı tatil talebi keskin artış gösterdi

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat hizmeti OneTwoTrip tarafından yapılan araştırmalar, bu mayıs ayında Rusların yurtdışında otel rezervasyonlarının payının geçen yılın aynı dönemine göre üçte bir artışla yüzde 23’e yükseldiğini ortaya çıkardı.

01/06/2023 12:14
Rus turistlerin yurtdışı tatil talebi keskin artış gösterdi

Rusların en çok İstanbul ve Dubai’deki otellerde kaldığı anlaşılırken, uzmanlar, otel rezervasyonlarında Rusya’nın yüzde 77’lik paya sahip olduğunu, göstergelerin geçtiğimiz yılın mayıs ayına kıyasla yüzde 7 düştüğünü vurguladı.

Öte yandan yurtdışı tatil rezervasyonlarının payı 33 puan artarak yüzde 23’e ulaştı.

Servise göre yurtdışı destinasyonlar arasında Ruslar en çok İstanbul’u tercih ederken, bu şehrin toplam rezervasyonlarda yüzde 11,5’lik paya sahip olduğu gözlemlendi.

Dubai yüzde 4,7 payla ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada yüzde 4,3 ile Belarus’un başkenti Minsk oldu.

İlk üçü yüzde 4,2’lik payla Erivan, yüzde 2,8 ile Antalya ve yüzde 2,1 ile Tiflis takip etti.

Rezervasyonlarda Paris yüzde 2, Bakü yüzde 1,8, Alma-Ata yüzde 1,7) ve Bangkok yüzde 1,6’lik paya sahip oldu.

Yurt dışından Rus turistler arasında en fazla rağbet gören otel kategorisi ise yüzde 32,5 ile dört yıldızlı oteller olurken, mayıs ayında Rusların yüzde 24,8’i yıldızsız konaklama tesislerini tercih etti.

3 yıldızlı otellerin payı yüzde 20,4, 6 yıldızlı otellerin payı ise yüzde 18,3 olarak belirlendi.

Mayıs ayında iç turizmde lider, toplam rezervasyonların yüzde 21,7’sine sahip olan başkent Moskova olurken, St. Petersburg yüzde 16, Adler (Soçi) yüzde 4,4, Kazan yüzde 3,7 payla öne çıktı.Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat hizmeti OneTwoTrip tarafından yapılan araştırmalar, bu mayıs ayında Rusların yurtdışında otel rezervasyonlarının payının geçen yılın aynı dönemine göre üçte bir artışla yüzde 23’e yükseldiğini ortaya çıkardı


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.