Rus turistin tatil tercihlerini etkileyen en önemli etken

Rusya’da yaz tatilini yurt dışında geçirenlerinin oranının büyük oranda düşmesinin nedeni olarak artan fiyatlar gösteriliyor.  

02/10/2023 12:26
Rus turistin tatil tercihlerini etkileyen en önemli etken

Rusya’da yaz tatilini yurt dışında geçirenlerin oranı yüzde 3’e kadar gerilerken, bunun başlıca nedenleri masaya yatırılıyor. TürkRus’un Novıye İzvestiya gazetesinden aktardığı habere göre, Rus turistlerin yurt dışı tatilinden vazgeçmesinin nedenlerinin başında artan fiyatlar ve Ruble'deki değer kaybı geliyor.

2023 yazında Türkiye’ye iki kişilik ortalama tur paketi fiyatı 195 Bin Ruble'yken, Soçi’de kişi başı tatil fiyatı ise 50 Bin Ruble civarında (yemek hariç) kaydedildi. Ukrayna operasyonu nedeniyle Kırım’a tatile giden turist sayısında ise, büyük ölçüde düşüş yaşandı.

İş yaşamındaki zorluklar ve işsiz kalma endişesinin de Rus turistleri tatilden vazgeçiren başlıca nedenler arasında olduğu belirtiliyor. Anketlere göre, Rusya’da geride bıraktığımız yaz döneminde vatandaşların yüzde 80’i yaşadığı yerin dışına çıkmadı. Yüzde 13’lük kesim Rusya içinde tatile giderken, tatil için yurt dışına çıkanların oranı ise yüzde 3 olarak kaydedildi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.