Rus turistin haziran tatili rotası belli oldu

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat hizmeti OneTwoTrip tarafından yapılan araştırmalar, hizmet kullanıcılarının haziran ayında tatil için hangi destinasyonları tercih ettiğini ortaya çıkardı.

09/05/2023 12:46
Rus turistin haziran tatili rotası belli oldu

Rusya ve yurtdışındaki otel rezervasyonlarını analiz eden uzmanlar, yazın ilk ayı için yapılan rezervasyonların yüzde 73,1 ile çoğunluğunun Rusya sınırları içerisinde olduğunu bulurken, ancak geçen yılın aynı dönemine kıyasla yurt içi rezervasyonların payı yüzde 16,3 oranında azaldı.

Aynı zamanda Ruslar hala çoğunlukla yıldızsız otellerde konaklamayı tercih etmeye başlarken, bunlar arasında günlük kiralamaya uygun daireler, pansiyonlar ve konukevleri yer alıyor. Gazetem.ru!da yer alan habere göre, St. Petersburg, haziran ayında tatil yapmayı planlayanlar arasında en popüler şehir olarak öne çıkarken, otel rezervasyonu yaptıran turistlerin yüzde 25,8’i kuzeyin başkentine gidecek.

Yurt dışı rezervasyonlarında İstanbul ilk sırada

Soçi yüzde 13,4 ile tercihlerde ikinci olurken, başkent Moskova ise yüzde 11,6’lık rezervasyon oranıyla üçüncü sırada yer aldı. Diğer popüler yaz destinasyonları arasında, rezervasyonların yüzde 5,6’sına sahip olan Kaliningrad, yüzde 3,9 ile Kazan ve yüzde 2,9 ile Anapa bulunurken, bu şehirleri Nijniy Novgorod (yüzde 2.5), Rostov-na-Donu (yüzde 1,9), Yekaterinburg (yüzde 1,5) ve Vladivostok (yüzde 1,3) takip etti.

Ruslar arasında yurt dışı tatillerinin popülaritesi yıl içinde iki kattan fazla artarken, haziran ayı için yapılan otel rezervasyonlarında yüzde 26,9’luk bir paya sahip oldu. Rusların diğer ülkelerde de yıldızsız konaklamayı tercih ettiğini gözlemleyen uzmanlar, yazın ilk ayı için en sık rezervasyon yapılan kentin yüzde 7 ile İstanbul olduğunu buldu.

İstanbul’u otel rezervasyonlarında yüzde 6,3’lik paya sahip olan Erivan takip ederken, üçüncü sırada yüzde 5,2 ile Roma yer alıyor. Diğer popüler destinasyonlar arasında Paris (yüzde 4), Milan (yüzde 3,2), Minsk (yüzde 2,6), Barselona (yüzde 2), Antalya (yüzde 1,7) ve Dubai (yüzde 1,5) bulunuyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.