Rus turistin en çok şikayet ettiği destinasyon Türkiye oldu

Rusya'da sigortacılar, Ruslar için en güvensiz destinasyonlar listesinde ilk sıraya Türkiye’yi koydu. VSK Sigorta Evi analistlerine göre Türkiye, Rusların tatilleri için geleneksel olarak en güvensiz destinasyon olmaya devam ederken, 2023 yazında da en fazla sayıda sigortalı olay burada meydana geldi.

16/09/2023 13:54
Rus turistin en çok şikayet ettiği destinasyon Türkiye oldu

2023 yazında yurtdışına seyahat eden Rusların sigorta ödemelerine ilişkin talep sayısı yüzde 14 oranında arttı. Aynı zamanda, bu yıl seyahat edilen coğrafya yüzde 36 oranında azaldı.

Türkiye, turistler için en tehlikeli ülkeler sıralamasında liderliğini korurken (olayların yüzde 44’ü), Mısır ikinci sırada (yüzde 33), Abhazya ise üçüncü sırada (yüzde 7) yer alıyor. VSK’ye en az başvuru, en yakın yurtdışı ülkelerine (Azerbaycan, Özbekistan, Ermenistan, Belarus) ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) seyahat edenlerden geldi.

Türkiye’de bu yıl olay sayısında liderler Alanya ve Kemer 

Türkiye’de bu yıl olay sayısında liderler Alanya (başvuruların yüzde 34’ü) ve Kemer (yüzde 24) olurken, Ruslar arasında popüler olan şehirlerden en güvenli tatil yeri Antalya oldu (şikayetler yüzde 5’den az).

Gazetem.ru'da yer alan habere göre, bu yıl seyahat sırasında tıbbi yardım almanın en yaygın nedenleri yüzde 26 ile gastrointestinal sorunlar (ishal, bulantı, kusma, bağırsak enfeksiyonları, akut gastroenterit), yüzde 8 ile orta kulak iltihabı ve yüzde 7,8 ile kırıklar dahil yaralanmalar oldu.

Bu yıl, kırıklarda Mısır lider olurken (bu tür vakaların yüzde 59’u), Türkiye aynı zamanda hayvan ve böcek ısırıkları ile denizanası yanıklarında da lider oldu (vakaların yüzde 59’u).

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.