Rus turiste kötü haber... İş Bankası ve Denizbank Mir'i askıya aldı

Rusların yaptırımlar nedeniyle kullanamadığı Visa, Master ve diğer kredi kartları yerine devreye sokulan Mir kredi kartını bankaların artık kabul etmediği resmen açıklandı. Mir kartı; Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bank, Denizbank ve Halkbank kabul ediyordu.

20/09/2022 12:15
Rus turiste kötü haber... İş Bankası ve Denizbank Mir'i askıya aldı

İş Bankası, ABD'den gelen yaptırım uyarıları sonrasında Rus ödeme sistemi Mir'i askıya aldığını açıkladı. Denizbank ise, "Şu anda Mir'de hizmet sağlayamıyoruz" dedi ve bankanın uluslararası ambargo kurallarına uygun hareket ettiğini" belirtti.

İş Bankası’nın ABD Hazinesi’nin konu hakkındaki açıklamasından sonra sistemin kullanımını askıya aldığı belirtiliyor. Bu yöndeki kararlar ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi’nin (OFAC) geçen hafta Rus ödeme sistemi Mir’in kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulamaya hazır olduğunu duyurmasının ardından geldi.

FT: ABD ve AB Türkiye'ye baskıyı artırmaya hazırlanıyor

Geçen hafta İngiltere basınında ABD ve AB'nin bu konuda Türkiye'ye baskıyı artırmayı hazırlandığı belirtilmişti. Financial Times'da yayınlanan ve Batı ülkelerinden iki yetkiliye dayandırılan habere göre ABD ve AB, Türkiye'de bankacılık sektörünün usulsüz mali işlemler yürütülecek bir alan haline geleceği ve Rusya'nın yaptırımları ihlal edeceği bir kanal açacağından endişe ediyorlar.

Habere göre Batılı yetkililer, ABD'nin Rusya'nın Mir adlı yerel ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına aldığını, Brüksel'in ise endişelerini Türk yetkililere doğrudan iletmek için bir heyet oluşturduğunu ifade etti.

Mir kartı; Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bank, Denizbank ve Halkbank kabul ediyordu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.