Rus turist Türk ödeme sistemi Troy karta ilgi göstermedi

Rusya’da, Türk ödeme sistemi Troy üzerinden mağazalarda sanal kart ile ödeme yapılmasına olanak tanıyan uygulamaya, ilk üç ayda 30 bin faal kullanıcının kaydoldu ve şu ana kadar 250 Milyon Ruble'lik ödeme yapıldığı belirtildi.

14/11/2023 11:59
Rus turist Türk ödeme sistemi Troy karta ilgi göstermedi

Kommersant’ın haberine göre, bunun Türkiye’ye giden toplam Rus turist sayısına kıyasla düşük bir rakam olduğuna dikkat çekilirken, uygulamanın kurucuları kullanıcısı sayısının 2024 sonuna kadar 500 binin üzerine çıkacağını öngörüyor.

Uzmanlar, nakit kullanma alternatifleri ve Rus bankalarının kısmen kullanışlı kartları nedeniyle Rusya vatandaşlarının henüz Türk kartlarına hissedilir bir rağbet göstermediğini belirtiyor.

Uygulama üzerinden yapılan işlemlerin yüzde 61’inin bankamatiklerden para çekme, yüzde 38’inin ise mağaza ve yemek mekanlarında yapılan ödemeler olduğu kaydedildi.

Troy kart nedir, nerelerde kullanılır?

Teknolojisi Türkiye'de geliştirilen yerli kart TROY'a ilgi son dönemde hız kazandı. 2015 yılında Bankalararası Kart Merkezi (BKM) öncülüğünde bir araya gelerek yerel kart şeması TROY'u kurdu. Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY, 2016 yılında faaliyete geçti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 2020 yılında BKM'ye hakim ortak olarak hissedar olması sonrası TROY çalışmaları hızlandırıldı. Bu yıl devreye alınan yaygınlaştırma stratejisi ile TROY, hem kullanım hem de kart adedi olarak hızla büyüdü. TROY logolu yaklaşık 19 milyon kart bulunuyor. TROY, kartlı sistemler alanındaki en güncel teknolojileri destekliyor.

TROY logolu kartlar yurt içinde tüm ATM, POS ve e-ticaret işlemlerinde kullanılabiliyor

Ekim 2023 itibarıyla TROY'un, banka ve elektronik para kuruluşu olarak 55 üyesi bulunurken TROY logolu kartlar yurt içinde tüm ATM, POS ve e-ticaret işlemlerinde kullanılabiliyor. TROY kartlar ile bankaların anlaşmalı olduğu iş yerlerinde taksit yapılabiliyor, puan kazanılabiliyor ve bankaların uyguladığı sadakat programlarından faydalanılabiliyor.

Yurt dışında, kartın arka yüzünde yer alan uluslararası kart şemalarına ait logoların geçerli olduğu yerlerde kullanılabilen TROY kart, banka ve elektronik para kuruluşlarına başvurularak alınabiliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.