Rus turist tercihini yurt dışından yana yaptı... Türkiye en popüler tercih

Rusya’da faaliyet gösteren Travelata tarafından yapılan araştırmaya göre, ülke içinde seyahat etmek isteyen Rusların sayısı yıl içinde yarı yarıya azalarak yüzde 26’ya düşerken, Türkiye, Abhazya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi yabancı ülkelere tur satışları daha popüler hale geldi.

01/05/2023 13:11
Rus turist tercihini yurt dışından yana yaptı... Türkiye en popüler tercih

Araştırmada yer alan açıklamada, geçen yılki zor siyasi durum nedeniyle birçok uluslararası uçuşun askıya alındığı hatırlatılırken, bu nedenle birçok tatilcinin o dönemde yaz tatillerini Rusya sınırlarında geçirdiği, geçtiğimiz yıl tatilcilerin yüzde 54’ünün yaz aylarında yurtiçi tatil yerlerine gittiği hatırlatıldı.

Bu sezon ise turistlerin tatillerini yurt dışında geçirmek için daha fazla ödeme yapmaya hazır olduğu, bununla birlikte dış hat uçuş sayısındaki artış ve farklı alternatifler sayesinde yurtdışı taleplerinin toparlanabildiği gözlemlendi.

Türkiye şu anda Ruslar için en popüler yurtdışı destinasyonu 

Araştırma sonuçları, Türkiye’nin şu anda Ruslar için en popüler yurtdışı destinasyonu haline geldiğini ortaya çıkarırken, Rusların yüzde 46’sı bu yaz Türkiye’ye gitmeyi planlıyor. Türkiye’de tatil maliyeti ortalaması ise 226 Bin Ruble olurken, taleplerde ikinci sırada yüzde 26’lık payla Rusya ve yüzde 10’luk payla Abhazya yer alıyor.

Travelata uzmanları, Mısır ve BAE’nin de tatil için en popüler ülkeler arasında yer aldığını, ancak bu tür turlarda ortalama fiyatların arttığını vurguluyor. Buna göre Mısır’a yaz tatillerinde yapılacak tur maliyeti 204 bin rubleye yükselirken, daha önce fiyat ortalamasının 165 bin ruble olduğu hatırlatıldı. BAE’deki tatillerde ise fiyatların 159 Bin Ruble'den 177 Bin Ruble'ye yükseldiği belirlendi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.