Avrupa ülkelerinin Rus turist kaynaklı gelir kaybı ne kadar oldu?

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) Başkan Yardımcısı Yury Barzıkin, Rus turistlere kapılarını kapatan Avrupa ülkelerinin turizm gelirlerindeki kaybı açıkladı.

17/12/2022 13:19
Avrupa ülkelerinin Rus turist kaynaklı gelir kaybı ne kadar oldu?

Gazetecilere konuşan Barzıkin, Ruslar için Avrupa’nın popüler destinasyonları olan Yunanistan, İspanya ve İtalya’nın Rusya’dan gelen turist sayısındaki keskin düşüş nedeniyle şimdiden birer milyar Euro kaybettiğini belirtirken, “Ülkelerin kendilerine göre yaz sonu için öngörülen rakam bir milyar Euro, Örneğin Yunanistan’da Rusların harcamaları bin ila bin 350 Euro iken ortalama 850 bin Rus turistin ziyaret ettiği ülkenin gelir kaybı çok yüksek rakamlara ulaşıyor” dedi.

Gazetem.ru'da yer alan habere göre Barzıkin, turist akışının kısmen yeniden dağılabildiğini ve yaklaşık yüzde 30’unun diğer ülkelere kaydığını vurgularken, Rus tatilcilerin yüzde 20’sinin ise yurtiçi destinasyonlara yöneldiğini söyledi.

Kasım ayı sonunda Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Rus tur operatörlerinin Avrupa’ya yılbaşı tur satışlarında düşüş kaydettiğini belirtirken, paylarının yüzde 10’u geçmediğini ve talebin 2019 öncesine kıyasla 10 kat azaldığını aktarmıştı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.