Rus turist 2023 tatil rotasını çizdi

Rusya Tur Operatörleri Birliği, (ATOR) turizm işletmelerinin katılımıyla düzenlediği araştırmalarda Rusların 2023 yazında nerede tatil yapmayı planladıklarını belirledi.

27/01/2023 23:16
Rus turist 2023 tatil rotasını çizdi

ATOR tarafından yapılan araştırmaların sonuçları, yaz tatillerinde Türkiye’nin erken rezervasyon yoluyla en paket tur satın alınan yurtdışı tatil destinasyonlarının tartışmasız lideri olduğunu ortaya çıkar,dı. Gazetem.ru'da yer alan habere göre, Rusların çoğunlukla Antalya sahilindeki otelleri tercih ettiği kaydedildi.

Ruslar ayrıca Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’a yapılacak seyahatlerle de ilgilenirken, uzmanlar, bu destinasyonların Türkiye’deki gibi bir rezervasyon derinliğine sahip olmadığını hatırlattı. Sektör temsilcileri, müşterilerin turlar için ödeme yapmakta acele etmediğine de dikkat çekerken, bu durumu dünyadaki istikrarsız jeopolitik duruma bağlıyor.

ATOR yüzde 20 zamlı fiyat açıklamıştı 

ATOR, Türkiye’deki otellerde konaklama maliyetlerinin bu yıl yüzde 20 zamlanacağını bildirmişti. Resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Türkiye’deki turizm sektörü uzmanları ve otel sahiplerinin bu yıl konaklama maliyetlerinin şimdiden yüzde 20, bazılarının ise yüzde 50 artırdığını belirtirken, tur fiyatlarındaki artışın Rusların Türkiye’deki tatil sürelerini kısaltacağı, birçok Rus turistin ise tatil planını Türkiye aleyhine değiştireceğini tahmin ediyor.

Türkiye’deki turizm sektörünün Avrupalı turistlere odaklandığı ifade edilen haberde, “Uzmanlar, enerji krizinin sona ermeyeceğini, uçuşların maliyetinin de artacağını tahmin ediyor. Avrupa Birliği sakinleri için nispeten ucuz fiyatlara sahip olan Türkiye iyi bir tatil seçeneği haline geliyor. Ancak Ruslar için ulaşım sıkıntıları, pahalı biletler ve tur fiyatlarındaki artış nedeniyle durum tersine dönüşecektir” ifadelerine yer verdi.

Daha önce ucuz maliyetli tur satın alan Rusların bu fırsatı bir daha yakalayamayacağına inanan uzmanlar, 300 bin ruble ortalama tatil maliyetiyle bir hafta dinlenmek için sessizce ödeme yapan zengin turistlerin Türkiye’ye gittiğini, ancak daha düşük gelire sahip orta sınıf için Türkiye yolunun giderek kapandığını vurguluyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.