Rus havayolu şirketlerinden Ruble kararı

10 yerli havayolu şirketinin Rusya’ya dost olmayan ülkelerde bulunan uçak kiralama şirketlerine ödemelerini gerçekleştirmek için bankalarda Ruble hesapları açtığını yazdı.

04/06/2022 13:51
Rus havayolu şirketlerinden Ruble kararı

Vedomosti gazetesi, hükümete yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, 10 yerli havayolu şirketinin Rusya’ya dost olmayan ülkelerde bulunan uçak kiralama şirketlerine ödemelerini gerçekleştirmek için bankalarda Ruble hesapları açtığını yazdı.

Bu şirketler arasında Rusya’nın en büyük ulusal havayolu şirketi Aeroflot ile birlikte kendisine bağlı Pobeda ve Rossiya Airlines’ın olduğunu, aynı zamanda S7 Airlines, Smartavia, Yakutia, Alrosa, Yamal, Polar Airlines ve Aurora şirketinin ruble hesabı açtığını aktaran gazete, Ural Airlines, Izhavia, Nordstar, Rusline ve I-Fly gibi beş havayolu şirketinin de bu tür hesapları açma sürecinde olduğunun altını çizdi.

Ruble ile ödeme izni Putin'den 

Hava taşımacılarının Ruble hesabı açtığına dair bilgilerin Rus hükümetine yakın bir kişi tarafından doğrulandığına işaret eden Vedomosti, Ukrayna’da başlayan askeri operasyon sonrasında uygulanan Batı yaptırımları nedeniyle Rus havayolu şirketlerinin kiraladığı uçakları kullanımı ve yedek parça tedarikinin sona erdiğini, bunun yanı sıra yaptırımların şirketlerin kiraladığı uçaklara sigorta ve bakım yasağını da içerdiğini kaydediyor.

Batı yaptırımları sonrası 28 Mart’a kadar yabancı uçak kiralama şirketlerinin Rus havayolu şirketlerine kullanması için kiraya verdiği uçaklarını geri alması gerekiyordu. 1 Nisan’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulaştırma alanında belirli yabancı şirketlere yönelik mali yükümlülüklerin yerine getirilmesiyle ilgili imzaladığı kararnameyle, Rus şirketlerine dost olmayan ülkelerden uçak kiralarken veya alırken Ruble'yle ödeme yapmalarına izin vermişti.

Aeroflot: Yükümlülüklerimizi eksiksiz olarak yerine getireceğiz 

Rus hükümeti, kiralanan uçakların iadesini yalnızca Bakanlar Kurulu komisyonunun kararıyla mümkün olabileceğini duyurmuş, yabancı ülkelerden kiralanan yabancı uçakların önemli bir kısmı Rusya’da kalmıştı.

Aeroflot, S7 Airlines ve Smartavia, Vedomosti’ye yabancı uçak kiralama şirketlerine Ruble'yle ödemeler için bu tür hesapların açıldığını doğrularken, konuyla ilgili açıklama yapan Aeroflot temsilcisi, “Kiraya verenlere karşı sözleşmeden doğan yükümlülüklerimizi eksiksiz olarak yerine getirmeye hazırız” diye konuştu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.