Rus çocukların Kemer tatili skandalına bakanlık el koydu

Antalya’nın Kemer ilçesinde kampa giden 68 Rus çocuğun ödeme sorunu nedeniyle otelden çıkarılması skandalı, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

08/08/2023 14:39
Rus çocukların Kemer tatili skandalına bakanlık el koydu

Rus çocukları yasa dışı bir şekilde Kemer’deki bir dil kampına gönderen Kolibri isimli şirketin tur operatörü olarak kayıtlı olmadığı anlaşılırken, Bakanlık, seyahat şirketlerinin haksız eylem risklerini azaltmak için Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ile alınabilecek önlemleri görüşecek.

Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm’in lağvedilmesi ile bu alandaki tüm yetkilere sahip olan Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, şüpheli seyahat şirketlerinin haksız eylem risklerinin en aza indirilmesi amacıyla Türk makamlarla ortak eylemlerin görüşüleceği bildirildi.

Şirket, organize turist gruplarını yurt dışına götürme hakkına sahip değil

Gazetem.ru'da yer alan habere göre açıklamada, “Mevcut bölümler arası çalışma grubu çerçevesinde, turistlerin güvenliği ve haklarının korunmasına ilişkin alt grubun bir sonraki toplantısında, Türk meslektaşlarla bir araya gelinerek turistlerin güvenliğinden sorumlu Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin bu tür durumların risklerini en aza indirebilmesi için ortak eylemler ele alınacaktır” denildi.

Bununla birlikte Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, çocukları Kemer’e kampa gönderen Kolibri şirketinden çocukların Türkiye’ye yaptığı geziyle ilgili tüm belgeleri talep ettiğini duyururken, “4 Ağustos Cuma günü bakanlığımız firmadan durumla ilgili yazılı açıklama istemiş, 7 Ağustos Pazartesi günü ise bakanlığın turizm geliştirme departmanı ile adı geçen firmanın bir temsilcisi arasında bir görüşme gerçekleştirilmişti. Tüm koşulların tespiti için temsilciden ödeme belgeleri de dahil olmak üzere seyahatle ilgili tüm belgelerin sunulması talep edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık, şirketin tur operatörlerinin birleşik federal siciline dahil olmadığına dikkat çekerken, bu gerçeğin de şirketin hiçbir şekilde organize turist gruplarını yurt dışına götürme hakkına sahip olmadığı anlamına geldiğini altını çizdi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.