Rus büyükelçi açıkladı... Türkiye’de yılbaşından bu yana kaç Rus turist öldü?

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerkhov, bu yılın başından bu yana Türkiye’de çeşitli nedenlerden dolayı 50 Rus turistin hayatını kaybettiğini söyledi.

28/07/2022 14:25
Rus büyükelçi açıkladı... Türkiye’de yılbaşından bu yana kaç Rus turist öldü?

Temel sebepler arasında başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere kronik hastalıkların seyahat sırasında alevlenmesi olduğuna vurgu yapan Yerkhov, bununla birlikte boğulma ve trafik kazalarının diğer ölüm sebepleri arasında yer aldığını ifade etti.

Rus Büyükelçi, Rusya’nın Antalya Başkonsolosluğu’na göre yalnızca son iki ayda 50 Rus vatandaşının içinde bulunduğu 10 ciddi trafik kazası meydana geldiğini de sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz ay ise daha önce unutulan COVID-19 vakalarının tekrar ortaya çıktığına işaret eden Büyükelçi Yerkhov, Gazetem.ru'da yer alan habere göre, Antalya’da Rus tatilciler arasında 20 kişide COVID-19 vakalarının tespit edildiğini ifade etti.

Rus ve Ukraynalı turistler arasında yaşanan sürtüşmeler sona erdi 

Yerkhov, Rus turistler ve Ukraynalı vatandaşlar arasında son zamanlarda Türkiye’de herhangi bir sorun yaşanmadığına da dikkat çekerken, “24 Şubat’tan sonra Ukrayna ve Rusya’dan Türkiye’ye akın akın gelmeye başlayan iki ülke vatandaşları arasında sürtüşmeler görüldü. Ancak gerekli tedbirler alındı ve son zamanlarda iki ülke halkı arasında herhangi bir sorun yaşanmıyor” diye konuştu.

Büyükelçi, Rus turistleri ayrımcılık dahil olmak üzere herhangi bir olay olması durumunda, olay hakkında derhal konsolosluk personeline bilgilendirmeye çağırırken, “Turistlerimize dikkatsiz olmamalarını ve herhangi bir tartışmadan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Rus turistler Türkiye'de güvende

Mayıs ayında Rus resmi haber kanalı Rossiya 24’e konuşan Yerhov, Ukraynalı Nazi milliyetçisi askeri birlik olan Azov’un sembollerini kullanarak Türkiye’de gösteri yapan Ukrayna vatandaşı olduğunu bildiklerini söyledi.

“Türkiye’nin özellikle güney tatil beldelerinde, Ukrayna’daki Azov taburunun sembollerinin görülebileceği sokak etkinlikleri oldukça sık bir şekilde düzenleniyor” diyen Büyükelçi, ancak genel olarak turist güvenliğinin Türk makamlar tarafından kontrol altında tutulduğunu ve ülkedeki durumun oldukça sakin olduğunu kaydetti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.