Rus bankası, Türkiye'de KareKodlu ödeme hizmeti vermeye başladı

Mir ödeme sisteminde yaşanan zorlukları aşmak için Rus Sberbank Türkiye'deki restoran ve mağazalarda kare kod ile (QR kod) ödeme yapılabilmesine imkan sağlayan bir uygulamayı hayata geçirdi.

08/05/2024 13:13
Rus bankası, Türkiye'de KareKodlu ödeme hizmeti vermeye başladı

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank, yaptırımların gölgesinde yaşanan uluslararası ödeme sistemi zoruluklarını aşmak için yeni bir adım daha attı. Mir ödeme sisteminde yaşanan zorlukları aşmak için Rus Sberbank Türkiye'deki restoran ve mağazalarda kare kod ile (QR kod) ödeme yapılabilmesine imkan sağlayan bir uygulamayı hayata geçirdi.

Uygulama bankanın ödeme sistemi SberPay üzerinden çalışıyor.   Sberbank’ın dokunmatik cep telefonuyla yapılan ödeme sistemi SberPay uygulamasına sahip müşterileri bulundukları mekanda "Metropol ile ödemek istiyorum" demeleri yeterli olacak.

Kare kodu okutan müşteriler payinturkey.com internet sitesine yönlendirildikten sonra ödemeyi gerçekleştirebilecek. Haberrus'ta yer alan habere göre, Payinturkey.com ile ödeme yapılabilecek yerler, internet sitesindeki Türkiye haritası üzerinden görülebiliyor.

Mir ödeme sistemi, 2022 Eylül ayında son buldu

Metropol Card, Türkiye'de üye iş yerlerinde kullanılabilen bir yemek kartı sistemi.  Rusya ile Türkiye arasında varılan ikili anlaşmalarla faaliyete geçen Mir ödeme sistemi, ABD’nin Türkiye’ye baskısı sonucu 2022 Eylül ayında son buldu. Türk bankaları 2022 eylül ayında Mir özellikli Rus kartlarına hizmet vermeyi bıraktı.

Bu tarihten sonra iki ülke sorunu çözmek için defalarca bir araya geldi ancak Türk bankalarının ABD yaptırımlarından korkmalarından dolayı anlaşma sağlanamadı. Son olarak ortak bir banka kurulması gündemdeydi.

Rus SberBank’ın bu yeni uygulamasının özellikle Türkiye’ye tatile giden Rus turistler için büyük kolaylıklar sağlaması bekleniyor. Türkiye’ye gelen yabancı turistler arasında Rusya’dan gelenler ilk sırada yer alıyor. Her yıl milyonlarca Rusya Federasyonu vatandaşı tatil yapmak için Türkiye’ye geliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.