Rosturizm’in ne zaman tasfiye edileceği belli oldu

Rusya hükümeti, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasıyla faaliyetleri sona eren Federal Turizm Ajansı’nın (Rosturizm) tasfiyesinde son tarihi belirledi.  

08/11/2022 15:26
Rosturizm’in ne zaman tasfiye edileceği belli oldu

Hükümetin resmi internet sayfasında yayınlanan bildiride, tüm yetkileri Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığına devredilen Rosturizm’in Bakanlar Kurulu kararıyla tüm tasfiye işlemlerinin 15 Mart 2023’e kadar tamamlanacağı bildirilirken, yürürlükten kaldırılan ajansın bu tarihe kadar Ekonomik Kalkınma Bakanlığı himayesi altında mevzuata uygun bir şekilde işlevlerini yerine getireceği vurgulandı.

Belgede, daha önce Rosturizm’e ait olan tüm taşınmazların Ekonomik Kalkınma Bakanlığına geçeceği belirtilirken, Rosturizm Başkan Yardımcısı Grigory Prokuronov’un tasfiye komisyonunun başkanlığına atandığı da iletildi.

Tasfiye kararı 20 Ekim’de alındı 

Komisyonun geri kalan üyelerinin de 7 iş günü içinde Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanması gerekirken, komisyonda Rusya Maliye Bakanlığı, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Federal Mülk Yönetim Ajansı, Federal Arşivler Dairesi ve Rosturizm’den temsilcilerin yer alacağı eklendi.

20 Ekim’de Kremlin resmi internet sitesinde yayınlanan kararnamede, daha önce Rosturizm tarafından uygulanan tüm proje ve görevlerin kararın imzalandığı tarihten itibaren Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yerine getirileceği ifade edilmişti.

Ulusal Turizm ve Otelcilik Endüstrisi projesinin uygulanması verimliliği arttıracak

Kararnamede hükümetin Ekonomik Kalkınma Bakanlığına devredilen yeni yetkileri dikkate alarak bakanlıktaki memur sayısını belirleyip güncellemesi istenirken, görevi devralan bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Turizm alanında

devlet politikasını ve yasal düzenlemeyi uygulama, kamu hizmetlerini sağlama ve devlet mülkünü yönetme yetkisini alacak olan bakanlığımız, ayrıca otelleri, kayak pistlerini, plajları sınıflandıran kuruluşların faaliyetleri ile tur operatörlerinin ve bunların derneklerinin faaliyetleri üzerinde federal devlet denetimi yapacaktır” ifadelerine yer verildi.

Rosturizm’in başında 2014 yılından bu yana Zarina Doguzova bulunuyordu

Bakanlık, bu kararın ülkenin tüm bölgelerini ve iş dünyasını içeren Ulusal Turizm ve Otelcilik Endüstrisi projesinin uygulanmasının verimliliğini artıracağını ekledi. Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Chernyshenko’nun ise hükümette turizm sektörünü denetlemeye devam edeceği kaydedildi. 2004 yılında kurulan devlet kurumu Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm’in başında 2014 yılından bu yana Zarina Doguzova bulunuyordu.

Zarina Doguzova’nın yeni görevi hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, Çağdaş Kalkınma Enstitüsü’nün Finans ve Ekonomi bölümü başkanı Nikita Maslennikov, Rosturizmin kaldırılmasını tamamen mantıklı bir karar olarak nitelendirdi.

"Günümüzde turizm altyapısına yatırım yapılmadan iç turizmin gelişmesi mümkün değil" 

Uzman, Ekonomik Kalkınma Bakanlığının yatırım süreçlerini denetlediğini hatırlatırken, “Günümüzde turizm altyapısına yatırım yapılmadan iç turizmin gelişmesi mümkün değil.

Turistler bir yere çekilmek isteniyorsa orada bir şeyler inşa etmek, yatırım yapmak gerekiyor. Bu nedenle Rosturizm’in bu işlevlerinin yatırımlarla ilgilenen Ekonomik Kalkınma Bakanlığına devri mantıklı” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.