Romanya Ruslara Schengen vizesi vermeye başladı

Uzun yıllardır Avrupa Birliği üyesi olan ancak Schengen bölgesine geçtiğimiz aylarda kabul edilen Romanya, 31 Mart 2024'ten itibaren Rus vatandaşlarına Schengen vizesi vermeye başlayadı. Bu yeni uygulama ile Rus vatandaşları, Schengen bölgesine seyahat etmek için Romanya'dan vize alabilecekler.

01/04/2024 01:45
Romanya Ruslara Schengen vizesi vermeye başladı

Romanya'nın Moskova büyükelçiliği, TASS'a yaptığı açıklamada, bu değişikliğin 31 Mart itibarıyla yürürlüğe gireceğini doğruladı. Haberrus'un aktardığına göre, yeni vize uygulamasıyla, Rus vatandaşları herhangi bir 180 günlük dönemde toplamda 90 gün boyunca Schengen bölgesine seyahat edebilecekler.

Romanya'nın Moskova, St. Petersburg ve Rostov-na-Donu'daki tüm konsolosluk ofisleri, Schengen vize başvurularını kabul edecek. Bu adım, Romanya'nın turizm ve iş bağlantılarını Rusya ile genişletme ve güçlendirme çabalarının bir parçası olarak görülebilir.

Schengen vizesi, Rus vatandaşlarına Avrupa Birliği ülkelerine seyahat etme fırsatı sağlayarak ticaret, turizm ve kültürel alışverişi teşvik edecek. Geçtiğimiz günlerde bir diğer Schengen bölgesi üyesi Bulgaristan, Ruslara Schengen vizesi vermeye başladığını duyurmuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.